11 Aralık Cuma Vizyondaki Filmler

Beyaz Perde
vizyonda bu hafta

2015, sinema açısından biraz vasat geçen bir yıl olsa da son aylarda harika filmler vizyona girmeye başladı. Bu ay da vizyonda, birbirinden güzel birkaç film gösterimde ve 11 Aralık Cuma Vizyondaki Filmler adlı yazımızda, bu filmleri elimizden geldiğince tanıtmaya gayret edeceğiz. Çoğu zaman her sinemada her filmin olmasını bekleyemezsiniz -doğal olarak- ancak sorup soruşturarak şehrinizdeki farklı sinemalarda gösterimde olan filmleri görebilmeniz de mümkün. Vizyonda yeni birçok film var ancak değerlendirmeye girebilecek ve göze batan biri Türk yapımı üç film mevcut. Bakalım, bunların gişe durumu ne olacak ve beklendiği gibi sinema salonları dolacak mı?

11 Aralık 2015 Cuma Günü Vizyona Girecek Filmler

Victor Frankenstein

Mary Shelley’in kült klasikler arasına girmiş gotik romanı Frankenstein, vizyona muhteşem bir yapımla giriyor. Daha önceleri pek çok kez filme uyarlanan romanın bu kez farklı bir bakış açısı ile filme uyarlandığını filmin fragmanından kolaylıkla anlayabilmemiz mümkün. Yeni neslin en sevdiği iş olan dedektif hikayeleri tarzında bir film olacak Victor Frankenstein, 11 Aralık Cuma gününden itibaren vizyonda olacak ve seyircileri ile buluşacak. Elbette, bu film diğer ülkeler ile aynı anda gösterime girmediğinden çoktan belli mecralara düşmüştür ancak belirmeliyiz ki böyle yapımları sinema salonlarının atmosferinde izlemek çok daha uygun düşüyor. Özellikle 3D seçeneği varsa, fragmanından anlaşılacağı üzere tercih edilebilecek bir etmen olabilir. Bakalım, Victor Frankenstein önceki yapımlarını sollayıp amacına ulaşabilecek mi. Başrollerini Harry Potter’dan tanıdığımız Daniel Radcliffe ve James McAvoy var. Senaryosuna ise 2012’de “Doğaüstü” adlı filmin senaryosunu yazan Max Landis imza atmış. Genel itibarı ile izlenecek yeni nesil roman uyarlamalarından biri olan Victor Frankenstein; seyircilerini bekliyor.

Steve Jobs


Apple’ın her şeyi olan ve aynı zamanda hırslı, düzensiz bir adam olarak tasvir edilen Steve Jobs, ikinci kez beyazperdede canlandırılıyor. Özellikle son zamanlarda yapılan biyografik filmlerin epey ilgi toplamasından sonra Steve Jobs’un hayat hikâyesinde ikinci versiyon da; nihayet yayınlandı. Beyazperdede şu günlerde izleyebileceğiniz Steve Jobs filmi, zorlu bir programa denk geldi ve ne kadar izlenir bilmiyoruz ancak teknoloji ve Steve Jobs filmlerinin bu filmin yayınlandığı salonları da her zamanki gibi dolduracağı kesin. Bakalım, Steve Jobs yeni versiyonu ile ne kadar gişe hasılatı yaratabilecek ve senaryo ne kadar doğrulanabilecek. Zira, filmde Jobs’un özel hayatından da kesitler mevcut. Apple’dan ayrılması yahut ayrılmak zorunda kalması, Apple’a geri dönüşü, yöneticilere hırslı ve sert davranması fragmanda dikkatimizi çeken sadece birkaç etken. Steve Jobs’u Michael Fassbender oynayacak. Macintosh’un gerçek pazarlama müdürünün de bu filmde kendine aynı rolde yer bulması ise, pek şaşırtıcı. Yönetmen de, senaryo da Oscar Ödüllü, peki bu filmde bir şeyleri başardıklarını hissedecekler mi? Bekleyip, göreceğiz. Steve Jobs, sizler için sinemalarda.

Pan


Pan, bu kez de masalsı bir Warner Bros yarı animasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Öteki dünya, yani, olmayan dünyaya bir yolculuğu resmeden animasyonda yetim ve öksüz bırakılmış bir çocuğun sıradışılığından doğan bir ütopya anlatılmakta. Peter, filmimizin baş kahramanı ve ikinci dünya savaşı zamanında bir yetimhanede büyümekte. Bir süre sonra, kendisini Neverland adlı ütopyada bulan çocukların asıl hikâyesi ise tam olarak burada başlıyor. Joe Wright’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu yarı animasyon filmin pek çok seyirci tarafından merakla beklendiğini görebiliyoruz keza fragmanı da epey merak uyandırıcı. Bir Peter Pan uyarlaması olan bu filmin gişe rekorları kırabileceğini söylemek ise pek de uzak olmayan bir ütopya olsa gerek.

Pan, yıllar sonra yapılan uyarlaması ile sinema salonlarında seyircileri ile buluşuyor.

Macbeth

Macbeth, William Shakespeare’in unutulmaz oyunlarından biri. En kısası olmasına rağmen en önemli ve en trajik oyunlarından biri olan Macbeth’in bugüne dek pek çok tiyatrosu oynanıp, sahnelendi ancak film; şu sıralar vizyona girdi. Bugün bile eleştirilerek bitirilemeyen bir trajedi olan Macbeth’in senaryosu ve filmin sinematografisi elbette epey merak ediliyor. Büyük bir izleyici kitlesine sahip olacağı umulan filmin gösterimi şu sıralar Türkiye’de de başladı. 11 Aralık Cuma gününden itibaren Macbeth’i şehrinizdeki sinemalardan izleyebilmeniz mümkün. İskoçya yönetimindeki tarihi general Macbeth’in temel hikayesi ile yoğurulan bu filmin ve tiradın büyük ses getireceği şimdiden açık. Başrollerini Michael Fassbender, Marion Cotillard, David Thewlis ve pek çok ismin paylaştığı oyuncu kadrosunda zenginlik göze çarpan etmenlerden. Yönetmen koltuğunda ise bu kez Justin Kurzel oturmakta. Özellikle Shakespeare tiradlarını sevenler için vazgeçilmez bir film olacağı şimdiden belli olan Macbeth’in gösterim tarihinden itibaren epey izleyici aldığını ve almaya da devam ettiğini görüyoruz. Bakalım, bu film vizyonda kaç hafta kalacak ve izleyicilerin genel görüşü ne yönde olacak. Shakespeare’nin tiradına sadık kalındı mı, senaryoda oynama yapıldı mı? Bu soruların cevabı, elbette filmde vuku buluyor.

Macbeth: Shakespeare’nin en önemli oyunlarından birinin filme uyarlaması; şimdi sinemalarda ve siz izleyicilerini bekliyor.

11 Aralık Cuma Günü Vizyona Giren Diğer Filmler

  1. Azap
  2. Frog Kindgom
  3. Rüzgarın Hatıraları
  4. Düğün Dernek 2
  5. Aşka Özgürlük


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.