Ağız ve Diş Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlık
agız_dis_saglıgı

Ağız, insanın en önemli uzuvlarından birisidir. Çünkü vücuda aldığımız hemen hemen her şey vücudumuza ağız yoluyla girer. Bu her şeyin içinde vitaminler, karbonhidratlar, yağlar olduğu gibi mikroplar, bakteriler de vardır. Ağızdan vücuda giren her şey vücuda yayılır ve kan sayesinde vücudun her yerine gider. Bu yüzden ağzımızdan geçenlere dikkat etmemiz lazım. Ayrıca yiyip içerken de ağız temizliğimize dikkat etmek zorundayız. Çünkü sağlıklı bir ağza sahip olmak demek aynı zamanda büyük ölçüde sağlıklı bir vücuda sahip olmanın başlangıcı demektir. Ağzımızda bizi bekleyen en büyük iki tehlike diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş ve diş eti hastalıkları sadece ülkemizde değil bütün dünyada sıklıkla görülen hastalıklardandır.

 

Ağız sağlığımızın bozulması demek sindirim sistemimizin etkilenmesi, kalp ve böbreklerin çalışmalarını aksatacak sorunların ortaya çıkması demektir. Ağız ve diş sağlığımızı koruyabilmek aslında çok ama çok basit bir iştir. Her gün düzenli olarak iki kere dişlerimizi fırçaladığımızda ve yılda en az iki kere düzenli bir şekilde doktora gittiğimizde ağız sağlığımızı rahatlıkla koruyabilir ve ortaya çıkacak problemlere çok önceden tedbir alabiliriz. Ancak ağız sağlığının bozulmasının etkileri vücudumuzda hemen değil de zaman içerisinde kendisini yavaş yavaş gösterdiğinden biz buna çok fazla dikkat etmez ve önlemini almak için de çok çabalamayız.

agiz_ve_dis_sagligi_

Ağız ve diş sağlığımızı koruyabilmek için yediklerimize de çok dikkat etmeli ve günde en az iki kez düzenli şekilde dişlerimizi fırçalamalıyız. Bunun yanında diş ipi kullanmak, ağız çalkalama suları kullanmak ve aşırı tatlı yiyeceklerden de uzak durmak ağız ve diş sağlığımızı korumanın önemli yollarındandır. Dişte gelişim bozuklukları varsa hemen doktora başvurulmalı, bu sorun ertelenmemelidir. Ayrıca günümüzde teknolojik gelişmeler de dikkate alınırsa ağız ve diş sağlığı için çok etkili ürünler piyasaya sürülmekte ve bizlere yardımcı olmaktadır. Bu ürünler her yaştan insanın ağız ve diş sağlığını koruyabilmesi açısından çok önemlidir. Bu ürünler arasından kişiler kendilerine en uygun ürünü seçmeli ve uygulamasına bir an önce başlamalıdır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.