Youtube Red Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sosyal Medya, Teknoloji
Youtube Red Nedir? Nasıl Kullanılır?

Online müzik servislerinin gün geçtikçe daha büyük bir alanda yayılım gösterdiğini ve daha fazla halka arz edildiğini birkaç hafta önceki En İyi Müzik Dinleme Servisleri adlı yazımızda sizlere olabildiğince açık bir biçimde anlatmıştık. Deezer, Spotify ve Apple Music gibi büyük markaların kapıştığı online müzik dinleme servislerine şu sıra sürpriz bir rakip eklendi. Youtube, RED adlı “plus” özelliğini tüm kullanıcılarına açmaya hazırlanıyor. ve Böylece aynı zamanda online müzik servisi pazarında rekabete de gireceğini ufaktan bildiriyor. Elbette, bir online müzik dinleme servisinden çok bir video paylaşım portalı olan Youtube’un bu rekabet pazarına girebilmesi güç değil ancak bu durumun artı ve eksileri; muhakkak olacaktır. Bugün sizlerle Youtube Red Nedir? Nasıl Kullanılır? sorularını cevaplayacak ve elimizden geldiğince ayrıntılı olarak bu açıklamalarla beraber servisleri, diğerleri ile kıyaslayacağız. Pek çok avantaj ve dezavantajı bulunan RED servisi aslında beklenmeyen bir zamanda geldi ve bir anda tüm dünyaya -kısa süre içerisinde- yayılacağı açıklandı. Peki neden? Youtube’un böyle bir hamleye ihtiyacı var mıydı? Varsa, neden vardı? Tüm bunların cevabını bugün bulabileceğimizi umuyoruz.

Youtube Red Nedir? Nasıl Kullanılır?

Youtube Red Nedir? Nasıl Kullanılır?

Youtube Red, Youtube servisinin bir nevi “plus” özellikli olan versiyonudur. Plus versiyonu, yani RED versiyonu ile Youtube reklamlarından arınırsınız, böylece her dakika gelen sıkıcı reklamlardan kurtulmanız sağlanır ve siz de rahat bir nefes alırsınız. Çevrimdışı modu mevcuttur ve bu sayede çevrimdışı bir şekilde müzik dinleyebilir, beğendiğiniz videoları kaydederek sonra izleyebilirsiniz de. Pek çok insanın mobil cihazlarda başaramadığı arka planda oynatma da Youtube RED servisinde artık mevcut. Arka planda Youtube videosu çalarken sizler mobil cihazınızda diğer işlerle uğraşabilirsiniz. Bunlar gibi pek çok avantajlı özelliğe sahip olan Youtube Red, kapılarını yavaş yavaş tüm dünyaya açmaya hazırlanıyor.

Youtube Red’i Türkiye’de Kullanabiliyor muyuz?

Henüz hayır. Youtube Red servisi şu an için sadece ABD tarafında mevcut ve kullanımı aktif olarak seyrediyor. Şimdilik sadece orada bulunan servisin yakın zamanda tüm ülkelere, sıra sıra, yavaş yavaş yayılacağını ise umuyoruz.

Youtube Red’i Online Müzik Servislerinden Ayıran Avantajlar Nelerdir?

Youtube Red servisi, youtube tabanlı olduğundan ve youtube da bir video paylaşım merkezi olduğundan yalnızca müzik dinlemeyecek, aynı zamanda Youtube Red üzerinden pek çok konser videosu, belki eski dizi, belki film dahi izleyebileceksiniz çevrimdışı olarak. Özellikle arka planda çalışma özelliği Youtube Red’i bir müzik çalar, çevrimdışı kullanım özelliği ise onu bir müzik ve video platformu yapıyor. ve Bu kullanımlar pazara yayıldığında rekabetin artacağı da aşikâr. Spotify ve Apple Music’in henüz video destekleri yok, Deezer ise yalnızca Session, yani kendi konser oturumlarını uygulamasında yayımlıyor. Bir ikinci durum olarak, Youtube’da telifli ve telifsiz her türlü şarkı yahut videoyu dinleyebilmeniz neredeyse mümkün ancak diğer servislerde telifsiz yahut online ortamlarda kurumsal bir firma tarafından yayımlanmamış albümleri dinlememizin imkânı yok. Bu sebepten, Youtube Red’in diğer müzik servislerinden bir tık daha ileri gidebileceğini şimdiden belirtmekte yarar var.

Youtube Red Nedir? Nasıl Kullanılır?

Youtube Red’i Online Müzik Servislerinden Ayıran Dezavantajlar Nelerdir?

Ancak… Youtube Red bir nevi video paylaşım kanalı olduğundan Türkiye şartlarında mobil internetin de el yaktığını göz önüne alırsak; kotalı bir internet ile çalışabilmesi epey imkânsız hale gelir. Zira kısa sürede bu durum kotanızı doldurabilir, üzerine ek ücretler bile tarafınıza tabi olabilir. Bir ikincisi, online müzik dinleme servislerinin sanatçı sanatçı ayrımları olsa da, youtube’un böyle bir repertuarı varsa da çok karışık. Zira, orada her şey kullanıcılar tarafından oluşturuluyor. Bu sebepten de, bu durumu bir dezavantaj olarak görebilmemiz mümkün.

Youtube Red Servisinin Aylık Ücreti Ne Kadar?

Bu konuda henüz net bir bilgiye sahip değiliz zira henüz Türkiye tarafında Youtube Red servisi kullanıma açılmadı. Bu sebepten, açıldığı vakit daha detaylı bilgilere sahip olacağımız aşikâr. Ancak öngörümüz odur ki, online müzik dinleme servisleri ile eşit miktarda bir fiyat biçilecektir. Zira, Youtube, RED servisinin kullanımını istiyorsa, bunu yapmalı.

Youtube Red’i Hangi Cihazlarda Kullanabileceğim?

Youtube Red’i hemen hemen bütün mobil cihazlarda ve elektronik cihazlarda kullanabilmeniz mümkün görünüyor. Android TV, Apple TV, Chromecast, Oyun Konsolları, Roku TV ve diğer akıllı televizyonlarda da entegre haline alabileceğiniz Youtube Red servisi ile dilediğinizce bu araçlardan videolar izleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, Youtube Red, nihayetinde iyi bir servis olacağa benziyor. Özellikle Youtube’un Adsense politikasından sonra gelen şikayetler üzerine harekete geçtiğini düşündüğümüz portal, hem bu alanda şikayetlere son vermek adına, hem de bazı pazarlara rekabet alanı oluşturmak adına bu servisi oluşturmuş olabilir. Ancak, Youtube Red servisini kullanıma açarak Youtube’un bundan böyle daha fazla reklam alacağını da ön görebilmemiz maalesef mümkün. Bu konuda da dikkatli olmakta yarar var. Bakalım, gelişmeler ne gösterecek ve Youtube Red, ne kadar kullanılacak.

İlerleyen zamanlarda daha fazla bilgi alabileceğimiz Youtube Red servisi hakkında şimdilik bildiklerimiz bunlardan ibaret.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.