WordPress Site Hızını Artırmanın Yolları

Webmaster
wordpress

Site hızınız arama motorlarında yükselebilmek için yapacağınız SEO çalışmalarında büyük yer tutan kriterlerden biridir. Yalnızca site hızınızın yüksek olması ile arama motorlarında sıralama alamazsanız. Ancak ziyaretçi kaybetmek istemiyorsanız sitenizin açılış hızının mutlaka yüksek olması gerekmektedir. Site hızını optimize etmek için wordpress sitelerinin pek çok eklentisi bulunmakta. Eklenti kullanırken dikkat etmeniz gereken site hızını arttırmak adına çok sayıda eklenti kullanmaktır. Kullanacağınız eklenti sayısı sitenizin açılış performansının düşmesine sebep olacağını unutmamalısınız.

Bu Eklentileri Kullanmayın

Pek çok webmaster sitesinde site hızlarını yükseltmek için Script gzip, gzip ve Wp Super Cache gibi eklentilerin kullanılması gerektiği tavsiye edilir. Bu yazımızda sizlere sitenizin sunucu yanıt sürelerini artıracak eklentilerden bahsetmeyeceğimizden emin olabilirsiniz. Eklentiler ile veri tabanları pek çok sorguyu çalıştırmakta bu da site hızlarının düşmemesine sebep olmaktadır. Google Pagespeed İnsight ile bu durumu net bir şekilde görebilmeniz mümkündür.

Neler Yapabiliriz?

Peki, site hızımızı optimize etmek için neler yapmamız gerekir. Öncelikle sizlere tavsiye edeceğimiz yukarıda bahsi geçen Script gzip, gzip ve wp super cach gibi eklentileri kullanmamanız gerektiğidir. Bu eklentiler site hızınızı düşürürler. Bunun yanında diğer tüm gereksiz eklentileri de silmeniz gerektiğini bilmelisiniz. W3 Total Cache kullanarak sitenizin cache özelliğini aktif edebilirsiniz. Bu eklenti ile Script gzip ve gzip eklentilerinin yapmış olduğu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için eklentinin ayarlar kısmında yer alan gzip ve Script özelliklerini aktive etmeniz gerekmektedir.

JS ve CSS Dosyaları Optimasyonu

Pagespeed İnsight analizinden sonra optimize edilmesi gereken JS ve CSS dosyaları size bildirilir. Yapmanız gereken FTP yöntemini kullanarak bu dosyaları bilgisayara indirmenizdir. Bundan sonra JS ve CSS siteleri yardımıyla bu dosyaları sıkıştırın ve sunucunuza gönderin. Göreceksiniz ki site hızınız hissedilir derecede artmış.

Site hızınızı yükseltmek için ele almanız gereken bir başka husus ise resimlerdir. Wp Smush adlı eklentiyi kullanarak resimleri optimize etmeniz gerektiğini söyleyenlere sakın kulak asmayın. Bu eklenti optimasyon işlemlerinizde hiçbir işe yaramayan bir eklentidir. Kullanmanız gereken program Jpegmini programıdır. Tüm resimleri jpegmini programına sıkıştırarak optimasyon işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.