tercih_asamasinda_universite_secme
5 sene önce
5 sene önce

Tercih Aşamasında Üniversite Seçme Kriterleri

Üniversite tercihleri çok önemli bir olaydır ve ülkemizde bu konuda öğrencilerimiz yeterli bilgiye sahip değildir. Öğrencilerin büyük bir kısmı üniversiteyi aileden uzaklaştığı ve güzel bir şehirde yalnız yaşamaktan ibaret olduğunu düşünerek, yaşayabileceği ve güzel bir mesleği okuyabileceği bir alan olarak görmektedir. Buda yanlış tercihler verilmesini, bölümlere araştırılmadan bilinçsizce giden öğrencilerin artmasına ve pişmanlıkları da beraberinde getirmektedir. Bu konumuzda sizler için tercih aşamasında üniversite seçimi yaparken hangi kriterlere dikkat etmeniz gerektiğine dair bilgi vereceğiz.
1. Üniversite ve bölümlerdeki sıralamalar genellikle şehrin imkanları ile beslediğinden yüksek olur. Bu durumda ise öğrencilerde benim puanım bu şehirdeki üniversiteden çok yüksek o yüzden bu üniversiteyi tercih etmemeliyim kaygısı oluşuyor. Bu çok yanlış bir düşüncedir ve hemen değiştirilmektedir.
2. Seçmek istediğiniz üniversitenin ve bölümünün yaptığı aktiviteler, projeler ve başarıları araştırılmalıdır.
3. Üniversitenin akademik kadrosunun ne kadar tecrübeli ve zengin olduğuna bakılmalıdır.
4. Akademik kadrodaki eğitimcilerin başarıları araştırılmalıdır.
5. Bu bölümden ve üniversiteden mezun olan kişilerle irtibata geçilmeli ve görüşleri alınmalıdır.
6. Bölümün sosyal medya sayfasından gerekli bilgiler edinmeli ve tercih aşamasına kadar birçok bilgi toplanarak karar vermeniz kolaylaştırılmalıdır.
7. Üniversitenin konumu, yaşam standartları, kalitesi ve ortamı da araştırılmaya dahil edilmelidir. Fakat asla baş kriter olmamalıdır. Çünkü sizlerin amacı başarılı bir üniversite eğitimi almaktır.
8. Günümüzde İngilizce eğitimi birçok bölüm için iş arama kriterlerinde vazgeçilmez bir kriter haline gelmiştir. Bu yüzden de gideceğiniz üniversitenin hazırlık programına, İngilizce öğretim seviyelerine de dikkat etmelisiniz. İngilizce eğitimi sağlam olan bir okul sizin gelecekte daha kolay iş bulmanızı sağlayacaktır.
9. Bazı bölümlerde hiç İngilizce eğitim yokken, bazı bölümlerde %30 veya %100 İngilizce bölüm koşulları vardır. Bu yüzden de gideceğiniz üniversite ve bölümün hangi yüzdede eğitim vereceğine dikkat edin. Üniversitede hangi derslerin İngilizce işlendiğini de araştırın.
10. Eğer ki ileride yatay geçişle üniversitenizi değiştirmeyi planlıyorsanız veya üniversitede karşınıza hangi ders alanlarının çıkacağını merak ediyorsanız mutlaka üniversitelerin sitesinden ders programlarını kontrol edin. Yatay geçişte %70’lik benzerlik oranı istenildiğinden ileride geçiş yapmayı planladığınız üniversitenin dersleri ile orantılı olup olmadığına da bakınız.
11. Her üniversitenin kendi içerisinde erasmus ve benzeri yurtdışı programları vardır. Bu programları da mutlaka araştırıp üniversitenin bu imkanlarını değerlendirmeye alın.

Paylaşın

En Çok Okunanlar
  En İyi Forum Scriptleri, vBulletin
  72.686

  En İyi Forum Yazılımları

  android-tarayici-yonlendirme-sorunu
  15.504

  Android Tarayıcı Yönlendirme Hatası ve Çözümü

  2015_universite_kayitlari
  14.832

  Üniversiteye Kayıt Süreci ve Yapılması Gerekenler

  2016_lys_ygs_hazırlanacaklara_oneriler_taktikler
  10.753

  2016 YGS ve LYS Maratonuna Hazırlanacak Kişilere Taktikler

  Web Siteniz için Android Uygulaması Nasıl Yapılır
  8.410

  Web Siteniz için Android Uygulaması Nasıl Yapılır?

  Galatasaray_Universitesi
  7.509

  Galatasaray Üniversitesi Hakkında Bilgiler