Sinüzit İçin Evde Tedavi İpuçları

Sağlık

Sinüzit, sinüs pasajının iltihaplanması ve burun ve boğazı kaplayan zar tarafından mukusun salgılanması anlamına gelir. Sıklıkla ortak bir soğuk algınlığı, grip ve diğer genel enfeksiyonlar tarafından takip edilir.

Sinüs, paranazal sinüsleri hizalayan mukoza zarlarının iltihaplanma eğiliminde olduğu tıbbi bir durumdur. Çoğu durumda bir sinüs, influenza ve soğuk algınlığı gibi genel enfeksiyonu takip edecektir. Sinüs enfeksiyonunun bazı semptomları düşük dereceli ateş, baş ağrısı ve sürekli hapşırmadır. Sinüs enfeksiyonu geçiren kişi aynı zamanda baş, göz ve baş çevresindeki basınçların yanı sıra baş ağrıları da yaşayabilir ve iştahını da kaybedebilir. Sinüs enfeksiyonları ev ilaçları, bol miktarda mango tüketmeyi içerir. Mangoların, içinde yüksek kaliteli A vitamini konsantrasyonu nedeniyle sinüs enfeksiyonu rahatlaması sağladıkları bilinmektedir.

Bu durum, sağlıklı epitelyum oluşumuyla sonuçlanır ve bu da sinüs ve diğer yaygın enfeksiyonların ataklarını azaltır ve hatta önler. Sinüs rölyefi ev ilaçları, anti bakteriyel özellikleri ile tanındığından, günlük diyet olarak soğan ve sarımsak gibi keskin gıdaların kullanımını giderek arttırmaktadır. Sinüs için ev ilaçlarından bir diğeri, çemen tohumu bir çay kaşığını bir miktar suda kaynatarak ve daha sonra soğuduktan sonra bu sıvıyı tüketerek çemen tohumu çayı hazırlamaktır. Bu ev ilacı, aynı zamanda, ateşin süresini azaltarak vücudun zedelenmesine ve aynı zamanda toksinleri dışarı atmasına yardımcı olan etkili sinüs baş ağrısı ilaçlarından biri olduğu da bilinmektedir. Kişi, sinüpten kurtulana kadar her gün çemen otunun yaklaşık dört fincanını tüketebilir.

Sinüs için kullanılan ev ilaçları arasında, 100 gramlık bir zeminin ve kavrulmuş kimyon tohumlarının, düzenli olarak 200 gram saf bal ile harmanlanmasını da içerir. Sinüs için ev ilaçlarının bir diğeri, bazı havuç suyunu kendi başına tüketmeyi veya hatta bazı ıspanak, pancar veya salatalık suyu ile birleştirmeyi içerir. Sinüslerin sebze suları ile bu şekilde tedavi edilmesinin, sinüs enfeksiyonu rahatlatılmasında son derece etkili olduğu bilinmektedir. Sinüs için en etkili ev ilaçlarından biri, A ve C vitaminleri açısından zengin bir diyet tüketmektir. Bunun nedeni, A vitamininin, boğazda ve burunda sağlıklı mukoza zarlarının oluşturulmasına yardımcı olan bir zar düzenleyici olduğu bilinmektedir. A vitamini kaynaklarından bazıları süt, yumurta sarısı, havuç, domates, yapraklı sebzelerdir. Başlıca sinüs baş ağrısı ilaçlarından biri, bol miktarda içme suyuyla birlikte düşük kalorili, bitkisel ve çiğ meyve diyetini tüketmektir.

Aşırı veya sürekli hapşırma, burun akıntısı, bir veya her iki burun deliğinin tıkanması, baş, göz ve yüz etrafında baş ağrısı ve basınç, ateş, iştahsızlık ve nefes almada güçlükler sinüzit belirtileridir.

Evde Uygulayabileceğiniz Tedaviler

İnce bir pamuk bezine bağlanmış siyah kimyon tohumlarından oluşan bir çay kaşığı, solunduğunda rahatlama sağlar.

Enfeksiyon temizlenene kadar birkaç gün boyunca her öğün sırasında veya sonrasında birkaç cayenne kapsülü alın. Alternatif olarak 1 çay kaşığı acı bir bardak sıcak suya koyun ve günde üç kez bir bardak içirin.

1/2 bardak kaynar suya birkaç damla okaliptüs yağı ekleyin. Karışımı bir kaseye dökün ve başınızı geniş bir havluyla kaplayarak buharı 10 – 15 dakika teneffüs edin.

Mendilinize birkaç damla okaliptüs yağı koyun ve periyodik olarak koklayın.

2 bardak suya 1 çay kaşığı tuz eritin ve bir burun inhaleri ile kullanın.

1/4 çay kaşığı tuzu, 1/4 çay kaşığı kabartma tozunu bir fincan ılık suda karıştırın. Şırıngayı solüsyonla doldurun ve karışımı burnunuza verin.

1 çay kaşığı uniodize tuzu ve 1/2 çay kaşığı kabartma tozunu bir bardak su içinde çözün ve nazal inhalatörden geçirin.

10 dakika kaynar su bardağı kekik 1-2 çay kaşığı. Bu karışımı günde üç kez bir bardak iç. Güçlü antiseptik özellikleri nedeniyle kekik, solunum yolu enfeksiyonları için iyidir.

Çemen otu, rezene, anason ya da adaçayı gibi otlar ile yapılan sıcak çayları yudumlarken, mukusun daha fazla hareket etmesine ve akmasını sağlar.

Bir defada bir burun deliği üfle. Bu, kulaklardaki basınç artışını önlemeye yardımcı olur, bu da bakterileri sinüs pasajlarına geri gönderebilir.

Burun delikleriniz dolduğunda burnun kırılması sinüsleri boşaltmak ve boğazdaki salgıları temizlemek için iyi bir yoldur.

Bölgenize taze bir kan kaynağı ve yatıştırıcı bir rahatlama sağlamak için başparmaklarınızı burun deliğinin her iki tarafına bastırın.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.