Saç Dökülmesine Karşı Önlemler

Sağlık
Saç Dökülmesine Karşı Önlemler

Saç dökülmesi, özellikle ilerleyen yaşlarda normal olarak seyreden ve genel itibarı ile pek de doğal karşılanan bir olay. Ancak, bu vakıa genç yaştaki insanlarda görülünce, ciddi bir durum oluyor ve bu sebepten önlemlerin alınması gerekiyor. Saç Dökülmesine Karşı Önlemler adlı yazımızda bugün, dökülen genç saçların nasıl yeniden oluşturulabileceğini ve daha az saç dökülmesi için alınabilecek önlemleri sizlerle paylaşacağız. Siz de Saç Dökülmesine Karşı Önlemler dizisindeki uyarıları dikkate alarak saç dökülmesini biraz daha azaltabilir ve hatta en aza indirgeyebilirsiniz. Elbette, bunların dışında pek çok kür ve alternatif mevcut ancak biz kür ve alternatifsiz bir şekilde sizlere belli başlı küçük tavsiyeler vermeyi umut ediyoruz.

Gençlerde saç dökülmesi durumu genellikle kendi oynamaları sonucunda yahut stres sonucunda gerçekleşir. Genelde genetik de olabilir ancak genetik saç dökülmeleri ile mücadele biraz zor bir kulvardır.

Saçlarım Genetik Olarak Dökülüyor, Ne Yapacağım?

Saçların Genetik bir biçimde, kalıtsal yani nesilden nesile dökülmesi sık görülen bir durumdur ve bu “ırsi” olarak da adlandırılabilir. Irsi saç dökülmeleri, yoğun bir tedavi süreci ve önüne geçmek için hayli mücadele gerektirir. Saç dökülmesini önlemek için öncelikle düzgün bir doktor, ardından da düzgün bir tedavi yöntemi bulabilmeli ve kendi saçlarınızı bu şekilde koruyabilmelisiniz. Aksi halde Genetik biçimdeki saç dökülmelerinin pek de çözümü yoktur. Saçlarınıza iyi bir şekilde baktığınız ve doktor yönergelerine uyduğunuz takdirde saçlarınız olabildiğince iyi ve sağlıklı yoluna devam edecektir. Aksi halde kendi haline bırakırsanız, ırsi olduğundan saçlarınız bir süre sonra gençliğinizin baharında dökülecektir. Bunun önüne geçmek çok zor olmakla birlikte imkansız da değildir. Yukarıdaki önlemleri alıp doktor yönergelerini takip ettiğiniz takdirde başarıya erişebilirsiniz. Ancak, bunun da kesin bir çözüm olmasını beklemeyiniz.

Saç Dökülmesi Ne Gibi Etmenlerden Meydana Gelir?

Saç dökülmesi stres ve yaşantı içerisindeki tempodan olabildiği gibi vitamin eksikliği, sağlıksızlık, saç bakımının ihmal edilmesi ve benzeri sebeplerden de olabilir. Yaşadığınız stres ve psikolojik rahatsızlıklar saçlarınızı kötü yönde etkileyebilir ve saçlarınız bu sebepten de dökülmeye uğrayabilirler. Vitamin eksikliği, yoğun iş temposundan yahut dengesiz beslenmenizden kaynaklanabilir ve bu sebepten saçlarınız beslenemeyebilir. Akabinde ise dökülmeye uğrar. Dengeli beslenmek bu sebepten saçlar için dahi önemlidir. Sağlıksız bir bireyin saçları kolaylıkla kırılmaya ve dökülmeye uğrarken sağlıklı bir bireyin saçları kendisi gibidir. Bu sebepten her ne olursa olsun sağlığımız eşittir saç sağlığımız demektir ve sağlık, dengeli beslenme ile gelir. Bu zincirin bir halkasının kırılması, her şeyin kırılması anlamına gelir ve akabinde saçlarınız dökülebilir.

Saç Kırılması mı? Saç Dökülmesi mi?

Bu iki ayrım aslında pek önemli. Saç kırılması, saçın kendi halinde bırakılmadan oynanması sonucunda “tık” ya da “çıt” sesleri ile yansıyan kırılmalardır. Bunu kendi ellerimizle yahut saçlarımızla oynadığımız vakit bizler yapabiliriz. Saç dökülmesi ise, sabah kalktığınızda bir saç yumağının yastığınızda olmasıdır. Bu ikisinin ayrımına dikkat edebilmemiz şart ve gerekli. Aksi halde gerçek tanıyı koyamazsak, saçlarımızın halini doktorumuza yahut arkadaşlarımıza açıklayamayız.

Saç Dökülmesine Karşı Önlemler

 1. Doğru Şampuan Kullanın
  Doğru şampuan kullanımı her zaman önem arz eden bir durum. Özellikle saç tipimiz için yaptırabileceğimiz ücretsiz analizler akabinde saçlarımızın ne gibi bir tipte ve ne halde olduğunu kolaylıkla görebiliriz. Bunu yapmak için en yakınınızdaki hastaneye yahut eczaneye uğramanız yeterli olacaktır. Saç analiziniz akabinde hangi tipte şampuanları kullanabileceğiniz de eczacınız tarafından size belirtilebilir. Saç analizi önemsiz gibi görünse de şampuan seçiminiz kadar önem arz eden bir durum ve dikkat etmelisiniz.
 2. Saçlarla Fazla Oynamayın
  Saçlarınızı ne kadar severseniz sevin, siz sevdikçe büyüyen değil kırılan tipteler. Bu sebepten saçlarınızla çok fazla uğraşmayın. Özellikle bir alışkanlık olan saçla oynama ritüelinizi bırakın, aksi durumda saçlarınızı oldukça sık bir biçimde kırabilirsiniz ve bu hem saçkıran hastalığına doğru bir kapı hem de saçlarınızın sağlıksız oluşuna yönelik bir yol açar.
 3. Saçlarınızı Yağı ile Bırakın
  Saçlarınızı arada sırada yıkamamanız, kendi yağı ile beslenmesi iyidir. Evde kaldığınız herhangi bir gün bunu uygulamanız, saçlarınızın kendini beslemesini ve daha sağlıklı saç telleri oluşturmasını sağlar.
 4. Sağlamlığı sınamayın
  Saçlarınızın sağlamlığını sınamak amacı ile çekiştirmeyin. Bu bir süre sonra alışkanlık yapabilir ve sık sık saçlarınızı kırmanıza sebebiyet verir. Bu sebepten aslında ikinci madde ile ilişkilendirilebilecek bu durumu, uygulamamanızı öneriyoruz. Aksi durumda saçlarınızı çekiştirmek bir alışkanlık halini alır ve kısa süre sonra bu alışkanlık saçlarınızı kırmanıza sebebiyet verir, hem de kendi ellerinizle.

Elbette, bu öneriler ve uyarıların her biri alternatif kür ve tedaviler gözetilmeden yazıldı. Günümüzde pek çok kocakarı tabiri ile sunulan ilaçlar ve tıbbi tedavi yöntemleri mevcut. Bunları da -eğer güvenirseniz- uygulayarak kendinize ve saçlarınıza sağlıklı bir şekilde bakabilir; hatta sağlam saçlar elde edebilirsiniz. Ancak, saç analizinin şart olduğunu belirtmemizde de bir kez daha yarar olduğunu düşünüyorum. Akabinde şampuan seçiminiz doğru orantılı bir biçimde değişiyor çünkü.

 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.