Quizup Nasıl Oynanır, Püf Noktaları Nelerdir?

Mobil

Herkese merhaba, bu yazımızda sizlerle dünyanın en iyi trivia oyunu olarak bilinen Quizup‘un nasıl oynandığını ve oyun hakkındaki püf noktaları paylaşmaya gayret edeceğiz. Hem android, hem app store‘de bulabileceğiniz bu mobil uygulamaya öncelikle, ücretsiz erişebildiğinizi belirtelim. Yakın zamanda Windows Phone tarafına da gelmiş uygulamayı Windows işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda da kullanabilirsiniz. Peki nedir bu trivia temalı uygulamanın amacı? Bildiğiniz üzere pek çok oyun kategorisi var mobil cihazlar üzerinde; bunların yanına yakın zamanda bir de trivia eklendi. Trivia, bilginizi sınayan bir kategori olarak biliniyor. Belli kategorilerde, belli sorularla karşınızdaki rakibe karşı oynayarak onu yenmeye çalışıyorsunuz. QuizUp ise, bu trivia uygulamalarının şu an için en gelişmişi olarak biliniyor. Daha önce pek çok rakip olmaya çalışan uygulama çıksa, yayınlansa da, QuizUp ile rekabete giremeyip tökezledi. Zira uygulama sık sık güncellenen yapısı ile hem sorularını hem de kendisini yenileyerek rakibin kendisine yetişmesine, kesinlikle izin vermiyor. Zaten günümüzde de rakip olmaya çalışan -şimdilik- herhangi bir uygulama yok. Bu uygulamanın asıl amacı eğlence, bunu şimdiden belirtmek gerekiyor ki rekabet tatlı bir rekabet olarak kalabilsin, zira pek çok insan bu rekabeti tatlılıktan çıkartıp bir “çekişme” haline getirebiliyor ve bu durum hoş sonuçlar doğurmuyor iki tarafta da. Bu girizgâhtan sonra uygulamanın özelliklerine geçebilmemiz mümkün.

quizup2-100248921-gallery

  • Geniş kategori seçenekleri ile QuizUp uygulamasının, her yaşta ve her bilgi segmentinde insanı kapsayabildiğini önceden belirtmemiz gerekiyor. Uygulamanın, global bir dil olarak “ingilizce” dilinde sorular sorması çoğu zaman eleştiri konusu olsa da bu en doğru yolmuş gibi geliyor zira, her ülkeye özel trivia uygulaması, adam akıllı bir trivia uygulamasının doğmasına yol açmaz. Antik Yunan’dan tutun da, dizi, filmlere kadar gelebilen geniş kategori seçeneklerini QuizUp‘ta bulup, hemen oynamaya başlayabilir ya da bu kategoriyi yalnızca deneyip, size uymadıysa başka, herhangi bir kategoriye dönebilirsiniz. İngilizce kısmında başta zorlansanız da bir süre sonra bu soruların hem okunmasının, hem anlanmasının size kolay gelebileceğine eminiz. Zira, bir süre sonra beyniniz sizi direkt okumaya yöneltiyor ve aynı zamanda direkt anlamaya.
  • Tatlı rekabet, herkes için güzeldir. Uygulamaya kaydolup herhangi bir kategoride oynamaya başladığınız vakit, rozetler kazanmaya başlayacaksınız. Bu rozetlerin amacı elbette sizi oyuna daha fazla bağlamak. Bu sayede kendi kendinizle rekabet edebilir ve rozetleri tek tek kazanmaya odaklanabilirsiniz. Bunun dışında bir de insanlar arası rekabet faktörü mevcut. Bu da Global, Country ve Friends sekmesindeki sıralama ile belli olmakta. Global üzerinde, dünyada sizinle aynı kategoride yarışan bütün insanların ve kendinizin puan sıralamasını görmektesiniz. Country sekmesinde kendi ülkenizdeki sıralamanızı, Friends sekmesinde ise varsa arkadaşlarınızla aranızdaki sıralamayı görebilmektesiniz. Pek bağımlı bir oyuncu değilseniz, Global sekmesine pek bakmazsınız ancak Country sekmesinde çılgın rekabetler döndüğünü de şimdiden belirtmek gerekir. Kendi ülkenizden insanlara ya da belli bir hedefe meydan da okuyabileceğiniz QuizUp uygulamasına, bir süre sonra maalesef bu tatlı rekabet meseleleri yüzünden bağımlı olabiliyorsunuz.
  • Sorular da tökezler. Evet, biliniz ki sorular da sınırlı ve her hafta her kategorinin sorularının güncellenmesi imkânsız gibi bir şey. Bu sebepten “Questions Completed” sekmesi mevcut ve soruların yüzde kaçını tamamladığınızı gösteren bardan bu durumu da görüntüleyebilirsiniz. Bir süre sonra aynı sorular geldiğinde, şaşırmamanız için yapılmış bir bar olan bu yüzde düzenini gözden geçirmekte fayda var. Elbette, sıralama kasmak istiyorsanız, bu durum işinize de gelebilir. Hadi bu da bir püf nokta olsun!
  • Kendi kategorinizi ya da sorularınızı oluşturabilirsiniz. QuizUp üzerinde kendi kategori ve sorularınızı oluşturabilmeniz de mümkün. Alana ya da kategoriye yeterince yetkin olduğunuzu düşünüyorsanız, QuizUp uygulamasının web sayfasından giriş yaparak var olan bir kategoriye sorular gönderebilir yahut yok olan bir kategoriyi kendiniz QuizUp üzerinde yayınlayabilirsiniz. Tuttuğu vakit insanların gözde kategorizin, insanların en gözde kategorilerinden biri olacağını unutmamak gerekiyor; ve elbette her kategori veya soru için bir rozet kazanabilmeniz de mümkün. Son güncellemeden sonra gelen bu kategori ekleme özelliğini çoğu insan kullanıyor ancak bu konuda önemli olan faktör elbette, soruları güncel tutmak ve kategoriyi canlı tutmak. Bunu, benzer kategorilerin timeline’larında yayın yaparak, destek isteyerek başarabilirsiniz. İnsanlar, yeni kategoriler görmeyi -ne kadar kategori olursa olsun- sever ve denemek isterler.
  • Bu uygulamanın pek çok yaması olduğunu da, son olarak belirtmeden geçilemeyecek kadar önemli olduğunu belirtmek gerekir. QuizUp at work, örneğin; bunlardan birisi. QuizUp at Work, bir şirket çalışanıysanız ya da sahibi, şirket hakkında spesifik sorular oluşturarak şirketinizde eğlenceli zamanlar geçirebileceğiniz bir QuizUp yaması ve bunu QuizUp at Work adresinden oluşturabilmeniz mümkün. Hem şirketinizde eğlenceli zamanlar geçirmek hem de çalışanlarınızın eğlenirken şirket hakkında spesifik bilgiler edinmesini isterseniz, bu yamayı kullanabilir ve şirket personelleriniz ile paylaşabilirsiniz.

QuizUp, anlık on binlerce kullanıcısı ile muazzam rekabetler ve elbette muhteşem sorular oluşturan bir uygulama. Macera oyunlarından bunaldıysanız, zamanınızı boşa geçirdiğinizi düşünüyorsanız, tatlı bir rekabet ile öğrenmek isterim diyorsanız, bu uygulamayı ücretsiz bir şekilde indirip QuizUp tutkunları kervanına katılabilirsiniz.

Web Adresi: https://www.quizup.com/
App Store: https://itunes.apple.com/us/app/id718421443?mt=8&ct=app_store_btn_quizup_web
Google Play: play.google.com/store/apps/details?id=com.quizup.core
Windows: https://www.microsoft.com/tr-tr/store/games/quizup/9nblgggxxfcz


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.