Olmazsa Olmaz Android Uygulamaları #7

Mobil
Olmazsa Olmaz Android Uygulamaları

Merhaba, bu hafta da sizler için seçtiğimiz birkaç android uygulamasını tanıtacak ve gerek artı, gerek eksi yönlerini birlikte tartışacağız. Uygulamalar tamamı ile tecrübelerimizle ilişkilendirilmiş olup herhangi bir alıntı içermemektedir, bu sebepten uygulamaları kullanıp kullanmamak görüşlerimizi okuduktan sonra sizlere daha mantıklı gelebilir. Her hafta yaptığımız bu yazı dizisinin diğer yazılarına Blogisma Android kategorisinden ulaşabilirsiniz. Şimdi dilerseniz ilk uygulamamızla uygulama tanıtımlarına başlayalım.

 

 

 1. DigiCal Takvim

  DigiCal, digibites tarafından üretilmiş verimlilik uygulamalarından biri. Olağanüstü bir takvim olan bu uygulama sayesinde pek çok işinizi programlayabiliyor, işleriniz hakkında notlar düşebiliyor ve hatta bunların tarafınıza uyarı olarak düşmesini sağlayabiliyorsunuz. Programın en eğlenceli yönü de masaüstü widget‘ları oluşturabilmeniz ve bunu dilediğiniz gibi yapmanız. Renklendirme seçeneği, masaüstü widget temaları ve daha pek çok özelliği ile klasik bir takvimden çok öte olan bu uygulamanın iki versiyonu mevcut. Birinci versiyonu Free, yani ücretsiz olan bu uygulamayı edinebilir ve indirebilir, kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak, bir süre sonra kullanmak istediğiniz pek çok temayı yahut widget’ı kullanamazsınız, yani, uygulama sınırlandırılmış olarak sizlere gelir. Bu sebepten, daha verimli bir uygulama istiyorsanız Digical Plus sürümünü edinebilir ve temalar arasında cirit atmaya başlayabilirsiniz. Sınırlandırmaları sadece görünüm üzerinde olan bu uygulamanın en can alıcı yönü de zaten görünümü denebilir. Plus sürümünün şu an 14 TL’ye satıldığı göz önüne alınırsa bu Google Play bazında pahalı bir rakam olarak belirlenebilir. Ancak, programı edinip verimliliğinizi arttırdığınızda bu para sizin için hak edilerek verilen paralar kategorisine girecektir. Google Play’de bu tarz kendini aşan pek az uygulama var ve maalesef tabiri caiz ise biraz “tuzlu” rakamlara satılmaktalar. Ancak, fiyatını sonuna dek hak eden bu uygulamayı kullandıktan sonra hayatınızın belli bir düzene girdiğini görmek zor olmayacaktır. Özellikle öğrenciler ve çalışan güruh için. Unutmadan, belli başlı hesaplarınızla da entegre edebilir ve doğum günleri, özel günler, milli ve dini bayramlar gibi pek çok etmeni bu takvimde görebilirsiniz. Bu özelliğin, doğum günlerinde ayrıca bir işe yaradığını unutmamak gerek… Aşağıdaki bağlantıdan uygulamayı edinebilmeniz mümkün.

  Uygulama Bağlantısı: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.digibites.calendar

 2. Skype

  Bir zamanların Msn’inin yerini hiçbir zaman tutamadı ancak, başka çaremiz yoktu; diyenler için geliyor Skype. Elbette tutamadı, zira o titreşim, o dilediğimiz fontları kullanma özgürlüğü ve benzeri pek çok özellik Skype üzerinde yoktu vakt-i zamanında, bizi zorla geçirdiklerinde. Msn özgürlüktü, Skype ise biraz sıkı bir programdı kendince. Yine de alıştık, alışmaya çalıştık zamanla. Android sürümü geçtiğimiz zamanlarda pek kararsızdı, bu sebepten hiçbir zaman tanıtım bölümünde kendisine yer vermek istemedik ancak son sürümündeki gerek kararlılık gerek stabilizasyon, gerekse tasarım yenilikleri Skype’ı bu yazıya soktu diyebiliriz. Gerçekten güzel bir uygulama olmuş Skype, sürekli düşen görüntülü konuşma problemleri yok, oturumu sürekli açık bırakmak yok, program durdu hataları yok, kesintisiz ve güzel konuşma var. Bağlantı hızınıza bağlı olarak bazı zamanlarda görüntü kalitesi epey düşebilse de skype şu an konferans tarzındaki görüntülü konuşmalar alanında başı çeken programlardan birisi. Özellikle yeni emojileri epey hoş olan skype uygulamasını Android üzerinde ücretsiz olarak kullanabilmeniz mümkün. Masaüstü uygulamasında bulunan pek çok özelliği kendi içerisinde barındıran Android uygulamasının en kötü özelliği, son girişinizde dışarıda olsanız bile; sizi bir sonraki girişinizde direkt olarak çevrim içi göstermesi. Ancak bunun da zamanla hal çaresine bakılacağını düşünmekteyiz.

  Uygulama Bağlantısı: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.skype.raider

 3. Microsoft Office Mobile

  Şükür kavuşturana mı desek, ne desek bilemiyoruz ancak OfficeSuite Pro programına 45 TL gibi bir fiyat vermek can sıkıcıydı. Gerçi, onun elbette pek çok özelliği ve muhteşem bir görüntüsü var ancak orada yapılabilecek pek çok işi; Microsoft Office Mobile Android uygulaması ile de başarabilmeniz mümkün. Önceki zamanlarda pek çok alternatif uygulama olsa da maalesef hiçbiri stabil değildi ve sürekli çöküyor, kısacası yarardan çok zarar sağlıyordu. Bu sebepten Microsoft Office uygulamalarının en azından stabil bir alternatifi, uzun süredir bekleniyordu Android tarafında. Bu sebepten Microsoft Office Mobile’ın resmen gelmesi elbette kullanıcıları sevindirmiştir. Pek çok office dosyasını açabileceğiniz Office Mobile’ı Bulut sistemi, e-posta ve benzeri pek çok yöntemle kullanabilmeniz mümkün. Smartart grafikleri, okumaya devam et özelliği, harika görünüme sahip belgeler gibi pek çok özellik vaat eden Office Mobile’ı Android Play Store üzerinden ücretsiz edinebilmeniz mümkün. İşiniz tek bir belge türüyle yapılacak bir işse, bunu da office mobile ile değil de, tekil uygulamaları ile çözebilirsiniz. Microsoft Excel, Powerpoint gibi pek çok uygulamanın tekil versiyonları da mevcut. Bunları tekil olarak indirmek bazen daha çok tercih edilen taraf oluyor zira; Office Mobile’ın boyutu orta segment telefonlar için “büyük” gelebiliyor. Özellikle yorum bölümünde uygulamanın çok büyük olduğu yönünde pek çok şikâyet mevcut. Her şeye rağmen, Office Mobile, şimdilik herhangi bir problemle karşılaşmadığımız içerisinde stabil olması; dışarısında harika görünümü sayesinde göz kamaştırıyor. Siz de Android üzerinde office uygulamasından bi’ haberseniz, derhal yükleyin ve işiniz, öğrencilik hayatınız için kocaman bir kolaylık yaratın.

  Uygulama Bağlantısı: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.office.officehub

Beğendiğiniz uygulamalara dair yorum ve görüşlerinizi bizimle “yorum” bölümünden paylaşabilirsiniz.
Görüşmek üzere.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.