Olmazsa Olmaz Android Uygulamaları #6

Mobil
Olmazsa Olmaz Android Uygulamaları

Merhaba, bu yazımızda sizlerle her zaman olduğu gibi olmazsa olmaz android uygulamaları diyebileceğimiz akıllı cihaz uygulamalarını inceleyecek ve uygulamanın artı / eksilerini tecrübelerimiz dahilinde sizlere yansıtmaya çalışacağız. Elbette bu görüşler her zaman olduğu gibi subjektif (öznel) görüşlerden oluşacak ve siz kullandığınızda aynı şekilde faydalanamamanız da mümkün. Listemizde her hafta ya da iki haftada bir, birbirinden güzel ve kaliteli uygulamalarla bulunuyor ve sizlere bu uygulamaları olabildiğince tanıtmaya çalışıyoruz. Uygulamalar, orta segment yahut yüksek segment telefon fark etmeksizin bütün android cihazlar için -genellikle- uyumlular ve buna özen göstermeye gayret etmekteyiz. Şimdi, dilerseniz bu hafta incelediğimiz ve üzerine yazacağımız Android Uygulamarını tanıtmaya başlayalım.

 1. BlaBlaCar

  Tutmaz dediler, olmaz dediler, güvenli değil dediler, başımıza bir iş gelir dediler ancak uygulama tuttu ve hatta emekleme devrini de aşıp yürüyor şu sıralar. Evet, BlaBlaCar adlı “Güvenilir Yolculuk” uygulamasından bahsetmekteyiz. Şehirler arası yolculuklarda kullandığınız otobüs firmalarından rahatsız mısınız? Beğenmiyor musunuz? Güvenli değiller mi? BlaBlaCar, bu sorunu çözmek için kodlanmış ve kullanıma açılmış bir uygulama. Türkiye’de kullanımda olmadan önce pek çok ülkede yayında olan uygulama, şehirler arası seyahatler için özel arabaların yolcu arkadaşları bulmasına olanak sağlıyor. Örneğin, bir arabanız var ve sıkıcı bir yolculuk istemiyorsunuz; İstanbul’dan Ankara’ya uzun bir yolculuk düşünebiliriz… BlaBlaCar’da ilan açarak, hem ücreti dahilinde yol arkadaşı bulabiliyor, hem de yol boyunca sıkılmayabiliyorsunuz. Yahut tam tersine, bir seyahat firması ile yola çıkmak istemiyorsanız, yahut seyahat firmalarınızın tüm arabaları dolu ise; bu uygulamada arama gerçekleştirerek kendinize bir şoför bulabilmeniz mümkün. Hem daha rahat hem daha ucuz bir yolculuk için bu uygulama aracılığı ile araba bulmak mümkün. Uygulama, kendini güncel tutan ve sürekli yeni özellikler eklenen bir uygulama; bu sayede güvenlik önlemleri ve pek çok tedirgin edici olay hemen hemen en aza indirgeniyor. Pek çok şoför uygulama içerisinde yolculuk yaptığı kişilerin yorumlarına sahipler ve bu da göz önünde bulundurularak bir araştırma gerçekleştirilebilir. Arama filtreleme seçenekleri epey geniş olan bu uygulamayı Google Play Store‘den indirebilir ya da direkt olarak web sitesi üzerinden kullanabilirsiniz.

  Uygulama Bağlantısı: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.comuto

 2. Assistive Touch For Android

  “Virtual Home Button” veya “Virtual Home Key” olarak da bilinen Assistive Touch, Ios işletim sistemlerinin kapasitif olmayan “Home” tuşunun sanallaştırılmış hali olarak bilinir ve bu tuşun bozulmaması adına –sürekli basıldığında bozulduğu rivayet edilir– bu sanal tuş kullanılır. Evet, bu tuşu Android üzerinde de oluşturabilmeniz mümkün. Ses tuşunuz bozulabilir, menü tuşunuz bozulabilir ya da kapasitif olmayan ama gerekli bir tuşunuz bozulmuş olabilir, bu düzeyde Assistive Touch for Android devreye girer ve bu uygulama hayat kurtarabilir. Tek tuşla açabileceğiniz açılabilir menüsünde ses, kilit, ram temizleme, ses modu, favori uygulamaları açma, wi-fi ağına bağlanma, bluetooth, gps, zil sesi modu, uçak moduna alma, bütün uygulamaları kapatma gibi özellikleri bulabileceğiniz uygulama ile kısaca; Android cihazınıza hükmedebilmeniz mümkün. Elbette Assistive touch kullanmak için illa ki tuşlarınızın bozuk olmasına lüzum yok, Android cihazınıza tek bir sanal tuş ile hükmetmek isterseniz, bu uygulamayı kolayca yükleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Uygulamanın kullanımı kolay, kapladığı alan ise epey az olduğundan çoğu insan bu uygulamayı kullanmayı tercih ediyor. Siz de Play Store‘den bu uygulamayı indirebilir ve kolay kullanım ailesine katılmaya hak kazanabilirsiniz.

  Uygulama Bağlantısı: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.easytouch.assistivetouch

 3. Drippler – Android Tips & Apps

  Android tavsiyeleri sunan bir uygulamanın “en iyi geliştirici” ünvanı alması şaşırtıcı gelebilir, başta bize de gelmişti ancak Drippler, alanında en iyi ve en kaliteli olduğunu gün geçtikçe yapılan güncellemeler ışığında kanıtlayan bir uygulama olmuş durumda. Başta sadece Android kullanıcılarına tavsiyeler vermekle yükümlü olan uygulama günümüzde sadece bunu yapmıyor, aynı zamanda sizlere uygulamalar öneriyor, güncelleme durumunuzu takip ediyor ve cihazınıza uygun pek çok optimizasyon tavsiyesi sunuyor. Asıl olay da burada başlıyor, Android Tips alanında hiçbir uygulama telefon modelinize odaklı olarak hizmet sunmaz, genel olarak Android kullanımına ilişkin bilgiler verir ancak Drippler, alanında liderliğini bu yüzden korumakta. Sizlere genel durumunuzun yanında cihaz durumunuzun da ayrıntılı olarak raporunu veren uygulama, lider olmayı hak ediyor. Her gün verdiği Android taktikleri ve uygulama, oyun tavsiyeleri ile yakın zamanda bir Android kurgu olabilmeniz mümkün. Ios’tan Android ailesine henüz geçmiş bir kullanıcı iseniz bu uygulamanın tam size göre olduğu bir gerçek zira özellikle Ios işletim sisteminde bir cihaz sahibi olan insanlar Android’e geçiş sürecinde epey sıkıntı yaşayabiliyorlar. Drippler, bunu olabildiğince ortadan kaldırmaya ve sizi işletim sistemine alıştırmaya çalışıyor. Çoğu zaman bunu başarıyor da. Drippler’ı yeni ya da eski fark etmeksizin her Android kullanıcısı arşivi arasında bulundurabilir ve kullanabilir. Zira, yapılan her tavsiyeyi -özellikle Drippler’ın yaptıklarını- bilebilmenize imkân vermiyoruz. Pek çok internet ve teknoloji alanında site tarafından da önerilen uygulamayı aşağıdaki bağlantıdan indirebilmeniz mümkün.

  Uygulama Bağlantısı: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.drippler.android.updates

Yukarıda yazılan hiçbir şeyin reklam amacı taşımadığını belirtir ve sadece öznel gözlemlerden oluşan incelemeler olduğunu arz ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.