Kulak Ağrısının Nedenleri

Sağlık
kulak_agrisi_neden_olur

Kulak Ağrısı Nedenleri

Kulak ağrısı çok sık rastlanan şikayetlerden biridir. Nedenine bağlı olarak tek veya her iki kulakta birden yaşanan kulak ağrıları sebeplerine göre farklı özelliklerde olmaktadır. Kulak ağrısı sadece kulaktan kendisinden kaynaklanabileceği gibi baş ya da boyun bölgesindeki başka bir nedenden dolayı da kaynaklanıyor olabilir.

Enfeksiyonlar: Orta kulak başta olmak üzere dış kulak enfeksiyonları, kulak ağrısının en yaygın sebepleri arasındadır. Östaki borusunun tıkanması sonucu orta kulak iltihabı oluşabilir. Sinüzit, soğuk algınlığı, kalıtım ve alerji gibi faktörler kulak tıkanıklığına yol açabilen ana sebeplerdir. Şişme, kızarıklık, kaşıntı, baş dönmesi, işitme kaybı ve akıntı, kulak enfeksiyonlarının belirtileri arasındadır.

Kulak zarının zarar görmesi: Kulak zarı yırtıldığında ya da delindiğinde de kulak ağrısı olmaktadır. Uzmanlar tarafından kulağa yabancı cisimler sokulmaması uyarısı yapılmaktadır. Çünkü farkında olmadan bu şekilde kulak zarının delinmesine yol açabilirsiniz. Kaşıntı veya temizlik amaçlı kulak zarının yırtılmasına neden olmamak için dikkatli olunmalıdır. Kulağa alınan güçlü bir darbe veya silah sesi gibi yüksek bir ses de kulak zarına ciddi şekilde zarar verebilir.

Kulak kiri: Kulağınızdaki kulak kiri de kulak ağrısının başlıca nedenlerinden biridir. Kulak kirini yok etmek için özel damla kullanmanız gerekebilir. Ya da doktorunuz basit bir işlemle kulak kirini kulağınızdan alabilir ya da kulak yıkama yöntemi uygulayabilir.

Diş apsesi: Diş veya diş etlerinde bakteriyel enfeksiyondan dolayı oluşan iltihap yüzünden kulak ağrısı oluşabilir. Ancak bu durumda sadece kulağınızın değil dişinizin de ağrıması gerekmektedir. Bu ağrı için bir dişçiye görünmek faydalı olacaktır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.