Kendi Çalışma Programınızı Kendiniz Hazırlayın

Eğitim

Sınav hazırlığı içerisinde olan öğrenciler için düzenli çalışmak başarının başlıca adımı olarak bilinmektedir. Düzenli çalışmak için ise genellikle program yapmak ve aşamalar oluşturmak gerekmektedir. Genellikle programlı çalışmak herkesçe önerilen bir sistemdir. Fakat sanıldığının aksine hazırlanması basit değildir. Bu konumuzda sizlere en iyi şekilde program hazırlamak için neler yapmanız gerektiğine ve programı hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğine değineceğiz;

‘’Süreç planlaması önemli…’’   

İlk olarak unutulmamalıdır ki program hazırlamak ciddi bir iştir. Her adımın planlanması ve kişinin önünü görmesi gerekir. Bu yüzdende programı hazırlarken geniş bir sürece göre değil, kısa süreçlerde hazırlık yapılmalıdır. Örneğin aylık hazırlamak yerine günlük veya haftalık yapmak gerekmektedir. Aylık yapılan programlarda mutlaka açıklar olacağından yetiştirememe riski yüksektir. En ideal programlama günlük olarak hazırlanan ve akşamından planlanan programlardır. Fakat her gün bunlarla uğraşmak istemeyen kişiler için haftalık programlarda iyi bir seçim olacaktır.

‘’Hedef veya teşvik programı güçlendirir.’’

Programa uymak kimi zaman öğrenciler için zor olabilir ve kişide isteksizlik duygusu uyanabilir. Bunun içinde sizi programınıza uymaya teşvik edecek uyarlamalar gerekebilir. Bu kimileri için ekstra ceza ödevi, kimileri için ise bir hedefin varlığı olabilir. Bu sizin programa bağlılığınızı arttıracak programın önemini size gösterecek bir şey olmalıdır.

‘’Programın görselliğine ve düzenine dikkat…’’

Çalışma programının görselliği de kişi için büyük önem taşır. Özensiz hazırlanmış bir program kişide isteksizlik uyandırabilir. Bu yüzdende görmekten zevk alacağınız, görsellik olarak size hitap eden bir görsel taslak üzerine çalışma yapmalısınız. Açıkçası size olayın ciddiyetini bu taslak göstermeli!

‘’İçerik yüküne dikkat…’’

Programın en önemli unsuru içerik dizilimidir. Genellikle program hazırlayan öğrenciler taşıyabileceğinden fazla yükümlülüğü kendisine yüklemekte, hem zorlanmakta hem de yetiştirememenin verdiği hayal kırıklığı ile programa olan bağlılığını kaybetmektedir. Bu yüzden de içerik dizilimi ilk süreçte yapabileceğinizden bir tık az olarak girilmeli, süreç geçtikçe program içeriği arttırılmalıdır. Bu kısımda kendi potansiyelinizi bulmak daha yararlı olacaktır.

‘’ Zaman ve plan dengesini oturtmak şart.’’

Çalışma saatlerinizi iyi bir şekilde analiz etmeli, her güne aynı oranda çalışma sistemi yazmak yerine boş ve dolu günlerinizi oranlayarak hazırlık yapmalısınız. Her gün aynı düzeyde olacak bir program dolu günleriniz için sizi sıkıntıya düşürebilir.

‘’ Programda boş vakitlerde olmalı…’’

Her çalışma programında bir gün boş ilan edilmeli veya daha az çalışma yükünün olduğu bir vakit ayarlanmalıdır. Seçilen günde daha çok dışarıda olduğunuz bir gün olursa daha verimli olacaktır. Evde oturduğunuz vakitler dinlenmek için pek uygun olmayabilir.

‘’Program takibi ve analizi sizi güçlü kılar.’’

Program ek olarak birde uyum tablosu ve istatistik tablosu da tutulmalıdır. Bu şekilde hem programa uyulup uyulmadığını takibi yapılabilir hem de çalışan derslerdeki başarı istatistiğine ulaşılarak çalışma programının yönlendirilmesi yapılabilir. Bu uygulamalar programının ciddiyeti arttırarak sizleri verimli ve planlı çalışan bir birey haline getirebilir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.