Google Sandbox
3 sene önce
3 sene önce

Google Sandbox Nedir?

Google’ın web sitesi sahiplerini tedirgin eden ve bazı şartları yerine getirmeyen ya da illegal kaynaklara başvuran kişileri cezalandırdığı sistemi Sandbox hakkında neler biliyorsunuz? Google Sandbox nedir, merak ediyor musunuz? Bir internet sitesine sahibinin yakalanmaktan en fazla korktuğu ve istemsizce bir yanlışlık yapıyor muyum diye araştırmasına sebep olduğu Sandbox hakkında merak ettiklerinizi yazımızın devamında paylaşacağız.

Diğer arama motorlarının da benzer filtreleme ve cezalandırma sistemleri olmasına rağmen en fazla dikkat çeken ve en plana çıkmayı başaran Google’un cezalandırması. Çünkü en fazla kullanılan ve özellikle ülkemizde %90’ın üzerinde kullanım oranlarına ulaşmayı başaran Google’un ne kadar önemli olduğunu anlatmaya fazla gerek olduğunu düşünmüyorum. Google sıralamalarında yükselmek için uygulamış olduğunuz yöntemler ve çalışmaların size zarar verip vermediğini, yapacağınız bir hatanın Sandbox’a girmenize sebep olabileceğinden haberiniz var mıydı? Sitelerinizin “Spam” damgası yemesinde halinde tekrardan sıralamaya girmesi oldukça zor. Google tarafından sitenizin “Spam” olarak algılanması ve sıralamalarda geriye düşürmesi ya da tamamen sıralamalardan kaldırması bir internet sitesi sahibi için kaos ortamının oluşması anlamına gelebilir. Google Sandbox hakkında merak ettiklerinizi sizlerle paylaşıyoruz.Google Sandbox Nedir

Google Sandbox Nedir?

Sandbox, Google tarafından geliştirilmiş olan bir filtreleme sistemidir diyebiliriz. Bu gelişmiş filtreleme sistemi internet üzerinde yer alan milyonlarca internet sitesini tarayarak bunlar arasında “Spam” olduğunu düşündüğü web sitelerine bir filtre uygulayarak ceza veren sistemdir. Bu ceza ise bahsi geçen internet sitelerinin filtre içerisine alınması ve sıralamalarda geriye atılması ya da tamamen kaldırılması ile sonuçlanabilir. Bu nedenle Sandbox’a yakalanan bir internet sitesinin Google arama motoru üzerinden ziyaretçi çekmesi ihtimal dahilinde değildir.

Sandbox filtresine yakalanan internet siteleri sıralamalarda oldukça geriye itilir. Bazı durumlarda spam seviyesi yüksek internet siteleri ise sıralamalardan tamamen kaldırılır. Bu durumlara maruz kalan internet siteleri ise büyük bir ziyaretçi kaybı yaşar. Bu kayıp sonrasında site sahiplerinin gelirleri oldukça düşecektir. Spam niteliği taşıyan çalışmalar kullanarak sıralamalarda ani yükselişler yakalamayı denemeniz, Google taramalarına yakalanmanız anlamına gelecektir. Bu tarz illegal ya da hile olarak adlandırabileceğimiz çalışmalardansa daha geniş zamana yayılmış sağlıklı SEO çalışmaları ile acele etmeden yükseliş yakalamak sizin için daha yararlı olacaktır.

Google’un oldukça üzerine düştüğü ve devamlı olarak geliştirmeye devam ettiği Sandbox isimli filtreleme sistemi, bu tarz çalışmaları gözünden kaçırması neredeyse imkânsız diyebiliriz. Gün içerisinde milyarlarca sayfayı ziyaret ederek analiz yapan bu filtreleme sistemi, bir yerde yapacağınız hatayı ve normal taramadan kaçan zararlı çalışmaları yakalayacak ve cezayı ağır kesecektir. Bu filtreleme sistemi arama motorunu kullanan kullanıcılara daha doğru ve yararlı bilgileri sunmak, zararlı sayfaları sıralamalardan kaldırmak amacıyla da geliştirilmiştir.

Paylaşın

En Çok Okunanlar
  En İyi Forum Scriptleri, vBulletin
  224.042

  En İyi Forum Yazılımları

  2015_universite_kayitlari
  24.125

  Üniversiteye Kayıt Süreci ve Yapılması Gerekenler

  image
  16.422

  Akıllı Saatlere Format Atma

  android-tarayici-yonlendirme-sorunu
  16.356

  Android Tarayıcı Yönlendirme Hatası ve Çözümü

  2016_lys_ygs_hazırlanacaklara_oneriler_taktikler
  11.078

  2016 YGS ve LYS Maratonuna Hazırlanacak Kişilere Taktikler

  Web Siteniz için Android Uygulaması Nasıl Yapılır
  10.373

  Web Siteniz için Android Uygulaması Nasıl Yapılır?