Google 2016 Algoritma Güncellemesi

Webmaster
Google 2016 Algoritma Güncellemesi

Seo, tüm webmaster adayları ve seo uzmanlarının ilgi alanı, hatta daimi işleri olmuş durumda. Google’a bel bağlayan bu insanlar, sürekli güncellemeleri takip ederek, sürekli hizmet verdiği müşterilerine sıralamalarını yükseltmek adına en iyi stratejiyi bulmak istiyor ve çalışıyorlar. Algoritma güncellemeleri sürekli olan ve, dalgalanmaların sürekli yaşandığı Google; webmasterlara şu zamanlarda oldukça zor günler yaşatıyor. Önceleri, yalnızca ince eleyip sık dokuyan ve incelemelerini bu yönde gerçekleştiren webmasterlar, artık çok daha fazla dikkat etmek zorunda. Zira, gelen algoritmalar yalnızca spam siteleri değil, pek çok siteyi de cezalandırıyor. Bugün, sizlerle olabildiğince ayrıntılı bir şekilde 2016 yılında beklenen ve başlayan Google güncellemelerinden bahsedeceğiz. Oldukça yeni ve taze şekilde gelen güncellemeler, pek çok webmaster adayı ve Google üzerinden kazanan üyeyi sarsmış durumda. Ancak, dahası da gelir mi? Elbette, gelecektir.

Google Spam Sitelere Son Veriyor

Google 2016 Algoritma Güncellemesi kapsamında, ilk yılındaki ilk hedefi Spam sitelere son vermek. Bunun uğrunda çalışmalarını penguen güncellemesinden itibaren başlatan ve hedefini yalnızca buna son vermek uğruna yönlendiren Google, 2016 yılında, bu işi kökten çözmek amacında. Zira, üyeler sürekli farklı metodlarla, spam yapıp spamdan kazanmaya çalışmaya devam ediyorlar. ve Reklamcılar bu durumdan epey memnuniyetsiz. Dolayısı ile, oluşacak her türlü durumda Google ve algoritmaları yalan yahut yanlış şekilde kandırılmaya uğrayabiliyor. 2016 güncellemeleri dolayısı ile oldukça çarpıcı bir giriş bekleniyordu Google’dan, oldu da. Azar azar spam siteleri yok eden Google, birkaç gün önce, spam sitelere ufaktan değil; toplu toplu son vermeye başladı. Birkaç gün önce gelen dalgalanma, 2016 yılında büyük bir güncellemenin habercisiydi ve bundan nasibini ilk alanlar; spam site sahipleri oldu.

Google Yabancı Dildeki Trash Sitelere de Son Veriyor

Evet, google spam sitelere son verdiği gibi; spinnerdan yazılan anlamsız ve çöp sitelere de son vermeye kararlı. Oldukça hızlı bir algoritma ile bunları toplu bir şekilde yok edip webmaster tools üzerinden cezalandıran ve bunu fevri bir şekilde yapan Google; bu konuda 2016 yılında oldukça acımasız olacak gibi. Genelde, yabancı niche sektörde site açanlar spinner eklentileri ile içeriklerini yarı özgünleştirme yoluna gidiyorlardı; ve eş anlamlı kelimeler oldukça anlamsızlaşıyordu. Keza, cümleler de öyle. Ancak, bu anlamsız cümleler artık Google tarafından direkt olarak saptanabiliyor ve dolayısı ile kaynağı tarafından görülüp, cezalandırılabiliyor. Asıl siteler ise; oldukça değer kazanacak gibi görünüyor. Zira, asıl sitelerin yükselişi diğer niche ve özenti, spinlenmiş siteler tarafından engellenmemiş oluyor. Bu sebepten, herhangi bir rakipleri de olmuyor.

Google News Güncellenecek

Google 2016 Algoritma Güncellemesi içerisinde News’e de güzel bir güncelleme bekleniyor. Algoritma akabinde özellikle Türkiye’deki Spam haber sitelerine bir çare bulunmasını uman kullanıcılar, bu uğurda pek çok şikayette bulunmuş durumdalar ancak şu ana kadar herhangi bir şey olmuş değil. 2016 yılındaki güncelleme ise, kullanıcılar için biçilmiş kaftan olacak gibi geliyor. Zira, Google spam sitelere verdiği cezalarla, algoritmanın gümbür gümbür geleceğini açıkça belirtiyor. Google News’teki spam siteler de bundan nasibini muhakkak alacaktır. Son zamanlarda, pek çok Türk sitesinin spamdan ötürü kapandığını da bildiğimizden -ki özellikle haber sitesi içerikli olanlar- bu durumun, adım adım geldiğini görebiliyoruz.

Özgün Görsellere Önem Artıyor

Google’ın özgün içerik kadar özgün görsellere de verdiği önem oldukça artacak gibi görünüyor. Zira, bundan birkaç ay önce sitelerin görsel indexlerinden toplu olarak silinen görseller; özgün değillerdi. Bu da epey sansasyon yaratmıştı. Özellikle algoritmalar sayesinde güven veren Google, özgün olmayan görsellerin 2016 yılı içerisinde düşmanı olacak gibi görünüyor. Google’a özgün görsel eklemenin pek çok yolu var; ancak bu yollardan en basiti dahi artık Google tarafından algılanıyor. Bu sebepten, olabildiğince profesyonel şekilde özgün görsel üretmek ve yönetmek gerekiyor. Özgün görsel üretmek için, artık daha farklı yollar denemek gerekiyor ve bunların; muhakkak watermark aracılığı ile kendi sunucunuzda saklanması, oldukça önemli. Bu sebepten, eğer sizin de görselleriniz silindi ise; toplu bir şekilde, sizler de özgünlüğünüzden pay biçip kendinizi sorgulamaya başlayabilirsiniz.

Etiket Sistemi Bir Kez Daha Gözden Geçiriliyor

Özellikle alakasız tag ya da etiket atımı geçtiğimiz yıllarda epey yaygınken, bu günümüzde epey düşmüş durumda. Ancak, günümüzde dahi anlamsız etiketlerin olabilmesi; Google’ın canını sıkmış olsa gerek. 2016 algoritmasında, yeni sistemde etiketlerin neredeyse varlığının dahi olmayacağı bildiriliyor ancak bu ne kadar kesin bir durumdur; kimse emin değil. Esamesi okunmayacak bu etiket sisteminin olabildiğince öneminin indirgeneceği düşünülüyor. Artık website haritalarına dahi doğru düzgün eklenmeyen bu etiketlerin, ne kadar önem kaybedeceği 2016 yılında iyice şekillenecektir.

Google 2016 Algoritma Güncellemesi kapsamında oldukça sağlam bir algoritma ile, spam’den başlayarak trash siteleri de yok etmeyi düşünüyorlar. Ancak, bunu geçtiğimiz yıl penguende deneyen Google’ın bu yılda da bir şeyleri deneyip, sonrasında duraksayacağı düşünülebiliyor. Yine de, 2016 yılına oldukça hızlı başlayan Google’a ümitler epey bağlanmış ve oldukça ümitvar durumda kullanıcılar mevcut. Bakalım, Google 2016 yılında neleri değiştirip, nelere yenilikler ekleyebilecek.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.