Galatasaray Üniversitesi Hakkında Bilgiler

Eğitim
Galatasaray_Universitesi

Türkiye’nin en seçkin öğrencilerinin bulunduğu Galatasaray Üniversitesi, İstanbul’un Ortaköy semtinde bulunmaktadır. Birçok kişi özel üniversite olarak bilse de Galatasaray Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Okulun ana binası, rektörlük binası ve mühendislik fakültesi sahil bölümünde bulunurken; diğer bölümler yolun diğer kısmında bulunur. Üniversitenin içerisinde tünel bulunmaktadır. Bu sayede binalar arası ulaşım kolaylık yürüyerek sağlanmaktadır.

Galatasaray Üniversitesi İç Sınav Bilgileri

Galatasaray Üniversitesi’ne hak kazanabilmeniz için 2 farklı yolunuz bulunuyor. İlki yaklaşık 2 milyon kişinin girdiği YGS ve LYS sınavlarına girerek almış olduğunuz puanla tercih edebilirsiniz. Eğer Galatasaray Lisesi veya Fransız liseleri mezunuysanız üniversitenin yapmış olduğu iç sınavla da okula kayıt yaptırmaya hak kazanabilirsiniz.
Üniversitenin yapmış olduğu iç sınava girebilmeniz için de LYS’de ilgili puan türünden Türkiye’de ilk 20 bin içerisinde olmanız gerekmektedir. Bu şartı sağladıktan sonra iç sınav için başvuruda bulunabilirsiniz. İç sınav tamamen okul bünyesinde yapılıyor olup sorular da Galatasaray Eğitim Vakfı tarafından hazırlanmaktadır. Sorular Fransızca olup, yapılan sınav sonucunda sıralama yapılmaktadır. Kontenjanlar doğrultusunda asil liste ve yedek liste yayınlanır. Asil listeden kayıt yaptırmayanlar olursa puan sıralamasına göre oluşturulan yedeklere sıra gelir.

Okulda Uygulanan Fransızca Hazırlık Bilgileri

Eğer okula LYS ile girdiyseniz ve Fransızca DELF B2 belgeniz yoksa Fransızca hazırlık okumak zorundasınız. Fransızca hazırlık sınıfları karışık bir şekilde oluşturulur. Yani her sınıfta farklı bölümlerden öğrenciler bulunur. Bu sayede farklı bölümlerden de arkadaş edinmiş olursunuz ve farklı bakış açılarıyla donanmanız sağlanır.

Fransızca öğrenmek herkesin gözünde çok büyüse de okulun vermiş olduğu eğitim son derece yeterlidir ve bir senelik hazırlığın ardından DELF B2 belgesi alabilecek seviyeye gelirsiniz. Hazırlık sınıflarında Fransız ve Türk hocalar derslerinize girer. Hazırlık boyunca CAA, Espace Francophone gibi odalarda Fransızca gelişiminiz desteklenir.

Fransızca öğrenmek kesinlikle zor değildir. Dil bilgisi açısından çok kesin kuralları olduğu için beyinde daha çabuk kavranır. Gerek konuşması, gerekse öğrenmesi oldukça eğlenceli olan bu dil dünyada en karizmatik dil olarak görülüyor. Dünya üzerinde yaklaşık 400 milyon kişinin konuştuğu Fransızca sayesinde iş hayatına da kesinlikle 1-0 önde başlarsınız. 4 yıllık lisans eğitiminiz boyunca da İngilizce eğitimi aldığınız için okuldan mezun olurken çift dille mezun olmuş olursunuz.

GSÜ’de hazırlık 2 yıl mı?

Bu eskiden geçerli olsa da şu anda sadece bir hurafedir. Galatasaray Üniversitesi’nde sadece Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde hazırlık 2 yıldır. Diğer tüm bölümlerde hazırlık 1 yıldır. Hazırlık sınıfını başarıyla tamamlayan öğrenciler bölümlerine geçmeye hak kazanırlar. Minimum geçme notu 50’dir. Bu notun aşağısında kalan öğrenciler bütünleme sınavına katılırlar. Bütünleme sınavında da başarısız olan öğrenciler hazırlık yılını tekrar ederler. Okulda yaz okulu sistemi bulunmamaktadır. Hazırlık boyunca öğrenciler daha iyi öğrenebilmeleri için birçok proje içerisine dahil edilirler.

Galatasaray Üniversitesi’nden mezun olmanın avantajları nelerdir?

Öncelikle CV’nizde Galatasaray gibi bir etiket bulunacak ve bu etiket sayesinde iş hayatına 1-0 önde başlayacaksınız. Ayrıca Galatasaray Mezunlar Derneği ile sürekli olarak iletişim halinde olup, daha kolay bir şekilde iş hayatına başlayabileceksiniz.

Günümüzde birçok kişi İngilizce biliyor ve iş şartları arasında İngilizce istemeyen çok az firma bulunuyor. Sizler hem İngilizce hem de Fransızca bileceğiniz için ilk tercih edilen kişilerden biri olacaksınız.

Bölüm kontenjanlarının artırılmadığı tek üniversite olan Galatasaray Üniversitesi hocalarla iletişimin en yüksek olduğu okullardan biridir.

Türkiye’de 400’ü aşkın Fransız tabanlı firma bulunmaktadır. Bu firmalar da doğal olarak Fransızca bilen kişilere kapısını öncelikli olarak açıyor. Bu firmalarda işe başlayarak hem Fransızca’nızı koruyacak hem de iyi yerlere geleceksiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.