pc-virus
4 sene önce
4 sene önce

Fidye Virüsü Kullanıcıların Kabusu Olmaya Devam Ediyor

CryptoLocker olarak da bilinen fidye virüsü, 2017 yılının başında yeniden programlanan versiyonu ile tekrar ortaya çıktı ve kullanıcıların kabusu olmaya başladı. Fidye virüsü, size gelen bir mail’e ya da internetten indirdiğiniz bir dosyaya tıkladığınızda harekete geçiyor ve bütün dosyalarınızı şifreleyerek kilitliyor. Dosyalarınızdan kilidi açıp verilerinize ulaşmak istiyorsanız virüs sizden para talep ederek aksi halde bütün dosyalarınızı geri gelmemek üzere sileceğini söylüyor. Ödeme yapsanız dahi maalesef karşınızda hiçbir muhatap bulamadığınız gibi dosyalarınızın yanında bir miktar paranızı da kaybetmiş oluyorsunuz.

Fidye Virüsünden Nasıl Korunur
Fidye virüsünden korunmak için size gelen mailleri açarken dikkatli olmalısınız. Kötü niyetli insanlar tarafından atılan maillerde operatörünüzden ya da servis sağlayıcınızdan gelmiş gibi görünen yüksek tutarlı faturalar bulunuyorsa ve faturayı indirmek için tıklayın gibi bir ibare görüyorsanız dosyayı indirmeyin ve açmayın. Böyle durumlarda direk faturayı kesen şirket ile birebir iletişime geçerek ayrıntıları öğrenin. Fidye virüsüne yakalanan insanların büyük bir kısmı dikkatsizce açtığı mailler yüzünden bu virüse maruz kalıyor.

Fidye Virüsü Nasıl Temizlenir
Sizden fidye isteyen her virüs fidye virüsü (CryptoLocker) olmayabilir. Virüs size bulaştıktan sonra dosyalarınızın uzantısı. aaa. bbb. xxx gibi bir uzantı olduysa kendinizi şanslı sayabilirsiniz çünkü bu virüslerin temizlenmesi standart anti virüslerle yapılabiliyor. Ancak dosya uzantıları encrytpted olduysa yani kilitlendiyse maalesef bu artık biraz sorun teşkil edebilir. Bazı anti virüs şirketleri tersine mühendislik ile bu şifreli dosyaları çözecek bir anti program yayınladılar ancak virüsün üreticilerinin CryptoLocker’ı farklı bir forma sokarak bu anti programı devre dışı bıraktılar. Eğer şanslıysanız virüsün form değiştirmemiş haline denk gelebilir ve dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Anti virüs programları işe yaramıyorsa maalesef yapmanız gereken bu programlarında güncellenmesi ve dosyalarınızın şifrelerinin açılmasını ummak olacaktır.
Bilmediğiniz kaynaklardan gelen hiçbir dosyayı virüs taramasından geçirmeden açmamanız bu sebeplerden dolayı çok önemlidir.

Paylaşın

En Çok Okunanlar
  En İyi Forum Scriptleri, vBulletin
  158.853

  En İyi Forum Yazılımları

  android-tarayici-yonlendirme-sorunu
  16.135

  Android Tarayıcı Yönlendirme Hatası ve Çözümü

  2015_universite_kayitlari
  15.912

  Üniversiteye Kayıt Süreci ve Yapılması Gerekenler

  image
  12.227

  Akıllı Saatlere Format Atma

  2016_lys_ygs_hazırlanacaklara_oneriler_taktikler
  11.001

  2016 YGS ve LYS Maratonuna Hazırlanacak Kişilere Taktikler

  Web Siteniz için Android Uygulaması Nasıl Yapılır
  9.560

  Web Siteniz için Android Uygulaması Nasıl Yapılır?

Son Yorumlar