Fidye Virüsü Kullanıcıların Kabusu Olmaya Devam Ediyor

İnternet
pc-virus

CryptoLocker olarak da bilinen fidye virüsü, 2017 yılının başında yeniden programlanan versiyonu ile tekrar ortaya çıktı ve kullanıcıların kabusu olmaya başladı. Fidye virüsü, size gelen bir mail’e ya da internetten indirdiğiniz bir dosyaya tıkladığınızda harekete geçiyor ve bütün dosyalarınızı şifreleyerek kilitliyor. Dosyalarınızdan kilidi açıp verilerinize ulaşmak istiyorsanız virüs sizden para talep ederek aksi halde bütün dosyalarınızı geri gelmemek üzere sileceğini söylüyor. Ödeme yapsanız dahi maalesef karşınızda hiçbir muhatap bulamadığınız gibi dosyalarınızın yanında bir miktar paranızı da kaybetmiş oluyorsunuz.

Fidye Virüsünden Nasıl Korunur
Fidye virüsünden korunmak için size gelen mailleri açarken dikkatli olmalısınız. Kötü niyetli insanlar tarafından atılan maillerde operatörünüzden ya da servis sağlayıcınızdan gelmiş gibi görünen yüksek tutarlı faturalar bulunuyorsa ve faturayı indirmek için tıklayın gibi bir ibare görüyorsanız dosyayı indirmeyin ve açmayın. Böyle durumlarda direk faturayı kesen şirket ile birebir iletişime geçerek ayrıntıları öğrenin. Fidye virüsüne yakalanan insanların büyük bir kısmı dikkatsizce açtığı mailler yüzünden bu virüse maruz kalıyor.

Fidye Virüsü Nasıl Temizlenir
Sizden fidye isteyen her virüs fidye virüsü (CryptoLocker) olmayabilir. Virüs size bulaştıktan sonra dosyalarınızın uzantısı. aaa. bbb. xxx gibi bir uzantı olduysa kendinizi şanslı sayabilirsiniz çünkü bu virüslerin temizlenmesi standart anti virüslerle yapılabiliyor. Ancak dosya uzantıları encrytpted olduysa yani kilitlendiyse maalesef bu artık biraz sorun teşkil edebilir. Bazı anti virüs şirketleri tersine mühendislik ile bu şifreli dosyaları çözecek bir anti program yayınladılar ancak virüsün üreticilerinin CryptoLocker’ı farklı bir forma sokarak bu anti programı devre dışı bıraktılar. Eğer şanslıysanız virüsün form değiştirmemiş haline denk gelebilir ve dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Anti virüs programları işe yaramıyorsa maalesef yapmanız gereken bu programlarında güncellenmesi ve dosyalarınızın şifrelerinin açılmasını ummak olacaktır.
Bilmediğiniz kaynaklardan gelen hiçbir dosyayı virüs taramasından geçirmeden açmamanız bu sebeplerden dolayı çok önemlidir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.