En Çok Para Kazandıran İki Yıllık Bölümler

Eğitim

Günümüzde çoğu öğrenci dört yıllık bölüm okumayı tercih etse de geleceği dört yıllık bölümlerden daha parlak olan daha yüksek maaş imkânı sunan pek çok ön lisans yani iki yıllık bölüm mevcuttur. Bu bölümleri şimdi sizler için açıklayacağız.

Acil Durum ve Afet Yönetimi

Bu bölümü bitirenler, genellikle paramedik olarak çalışır. Yani ambulanslarda çalışırlar. Maaşları genel olarak asgari ücretin bir buçuk ya da iki katıdır. İş garantisi vardır ve sürekli talep edilmektedir.

Bankacılık ve Sigortacılık

Bu bölümden mezun olanlar sigorta ve banka şirketlerine çalışırlar. Genellikle yükselme ihtimalleri düşük olsa da kendini geliştirmiş olanlar ciddi maaşlar alabilir ve bu meslekte yükselebilirler. Maaşları asgari ücretten asgari ücretin üç dört katına kadar geniş bir skalaya sahiptir.

Basım ve Yayım Teknolojileri

Bu bölüm mezunları genellikle dergilerde, gazetelerde ve haber sitelerinde çalışır, asgari ücret ve civarında maaş alırlar.

Bilgisayar Programcılığı

Bu bölüm biraz ilginçtir. Çünkü kendiniz bir çaba sarfetmezseniz bu bölüm mezuniyetinden sonra kimse sizi ciddiye almaz. Yani sadece bu okuldan mezun olmak çok işe yaramaz. Kendinizi programlama ve yazılım alanında geliştirmeniz gerekiyor. Eğer geliştirirseniz bu durumda çok yüksek maaşlar alabilirsiniz. 

Dış Ticaret

Yine aynı meslek türlerinden biri. Bu bölümde dil öğrenmeyenlerle dil öğrenenlerin maaşları arasında üç kat fark olabilir. Dil bilenler daha ilk girişte asgari ücretin iki katı maaşlarla işe başlarken, dil bilmeyenler asgari ücretle bile iş bulamayabilirler.

Eczane Hizmetleri

Bu bölümü bitirenler eczane kalfası veya eczane teknikeri olarak işe başlıyorlar. Genellikle asgari ücretin bir buçuk katı kadar maaş alıyorlar. İyi bir eğitimle bu meslekte iyi bir yere gelebilmek mümkün.

E Ticaret ve Pazarlama

Bu bölümü bitirenler genellikle e-ticaret sektöründe ara eleman olarak çalışıyor. E ticaret sektöründe sizlerde kalifiye bir ara eleman olmak istiyorsanız bu bölümü okuyabilirsiniz. Eğer dil bilirseniz bu sektörde çok iyi yerlere gelebilirsiniz. Başlangıç maaşları genellikle asgari ücrettir, dil bilenler çok gerekli olabildiği için bir buçuk katı civarı başlar. Tecrübe, çalışma süresi ve pek çok etkene bağlı olarak maaşlar artmaktadır. 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.