Domain & Hosting Nedir & Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Webmaster
Domain ve Hosting

Yeni bir site açmaya karar verdiğinizde karar vermeniz gereken ilk şey domain, yani alan adınızı belirlemektir. Domain isminizi açacağınız sitenin en önemli uzuvu olarak görebilirsiniz. Sitenizin ilgi çekmesini istiyorsanız, alan adınız kullanıcıya odaklı, kısa ve anlaşılır olmalıdır. Alan adlarının farklı uzantıları mevcuttur ve bunların en yaygın olanı .COM, .NET ve .ORG‘dur. Günümüzde epey farklı alan adı uzantıları mevcut ve bunları ufak bir Google araştırması ile görebilmeniz mümkündür. Bir projeye girişecekseniz ve projenin piyasasında rekabet hakim ise kesinlikle alan adınızın yaygın olan üç uzantısını da edinmenizi tavsiye ederim. Aksi halde ilerleyen zamanlarda size kazanç sağlayan bu projenin rakipleriniz tarafından taklit edildiğini –isminin bile, farklı uzantılarda– görebilirsiniz. Alan adı taramanızı kurumsal olan şirketlerin web sayfalarında gerçekleştirin. Zira, sorgulanan her alan adının girdisi şirkete gönderilir ve burada depolanabilir. Bu sayede sözde şirket ya da personeli, alan adınızı beğenerek kendi üzerine kolayca tescilleyebilir. Bu tür konularda, kurumsal olmayan firmalarda, hesap soracağınız kimse olmaz ve güzel bir alan adını kaçırdığınızla kalırsınız. Ancak, kurumsal firmaların böyle bir şeyi yapması neredeyse imkân dışıdır ve yapılırsa dahi, hesap soracağınız mecralar bulunabilir. Alan adınızı tescil ettikten sonra verdiğiniz bilgileri kapalı ya da açık tutmak size kalmış bir şeydir. Açık bıraktığınız takdirde, bu bilgiler Who.is alan adı taramasında kolayca görülebilir. Doğru bilgiler girmeniz ileride alan adınıza talip olan kurum ya da insanların size doğru adresten teklif vermelerine olanak sağlar. Elbette, doğru bilgi verip vermemek size kalmış bir şeydir, keza gizlemek de öyle. Alan adınızın sade, kısa ve anlaşılır olması, hem açacağınız web sitesinin akılda kalıcı bir ismi olmasını hem de kolayca girilebilmesini sağlayacaktır. Ancak, sadeleşeceğim derken çarpıcı olmayı kesinlikle unutmayınız.

Gelelim hosting hizmetinize. Hosting, alacağınız alan adının barınacağı hizmet sağlayıcısıdır. Size belli bir depolama, trafik alanı verir ve daha birçok özellik ile bir site kurmanız için gerekli her şey; hosting tarafından sağlanır. Hosting almadan önce kesinlikle iyi bir araştırma ve gözlem şarttır. Özellikle emeğinize önem veriyor ve heba olmamasını diliyor iseniz; ucuz etin yahnisini yememelisiniz. Unutmayın, kimse kâr yapmadığı bir işe girişmez ve bunun akabinde kimse zararına hosting satışı gerçekleştirmez. Araştırmanızı sadece firmaların web sitelerinde değil, web sitesindeki müşteri yorumlarına göz atarak değil; genele yayarak yapmanızda yarar var. Özellikle webmaster forumlarında hosting firmalarına yapılan görüşlere önem verin. Yapılan her yorumu tek tek okuyun, müşteri memnuniyetine ne kadar önem verdiklerini gözetin. Merdiven altı, sözde hosting firmaları olmamalarına dikkat edin ve belgelerini kesinlikle araştırın. Hosting sağlayıcınızın kurumsal olması, yarın sitenizin emekleri heba olduğunda karşınıza bir muhatap bulmanızı sağlayacaktır. Bu sebepten, kurumsal, yeterli donanım ve yazılım bilgisine sahip elemanları olan, müşteri memnuniyetine ve hosting güvenliğine önem veren firmaları listenize alın. Listenizi yaptıktan sonra, firmalar ile tek tek telefon üzerinden görüşerek oluşturmak istediğiniz web sitesini ayrıntıları ile açıklayın. Ayrıntıları ile açıklamanız ileride hosting paketlerinizi değiştirmenizin de önüne geçecek ve size zaman kazandıracaktır. Telefonda görüştüğünüz her firmanın müşteriye nasıl yaklaştığını, konuşmaya ne kadar önem verdiğini ve bu konularda ne kadar bilgili olduğunu kendi bilgileriniz ışığında olabildiğince tartın. Güvenlik, hosting sağlayıcılarında önemli bir etmendir. Hosting sağlayıcınızın hosting güvenliği hakkındaki önlemlerini anlamasanız da talep edin ve bunları not alarak araştırmaya yönelin. Sağlayıcınızın herhangi bir hosting zafiyeti olmamasına özen gösterin, bunun hakkında ufak bir Google araştırması bile yapabilmeniz mümkündür. Unutmayın ki, sunucunun saldırılara açık olması demek, sunucudaki herhangi bir sitenin zafiyetinden yararlanarak sunucuya hakim olan bilgisayar korsanı demektir. “Hack” anahtar kelimesi ile yaptığınız bir araştırmada aday hosting sağlayıcınız hakkında bilgiler edinebilir ve geçmişte bir saldırı yaşanmışsa, bunun önlemlerinin alınıp alınmadığını araştırabilirsiniz.

Yukarıdaki konuları gözeterek yaptığınız araştırma sonucunda bulduğunuz hosting sağlayıcınızdan aldığınız paket, sizin barındığınız pakettir artık ve alan adınıza bağlıdır. Alan adına bağlama işlemleri ve benzeri işlemlerde acemi iseniz hosting sağlayıcınızdan yardım talep edebilirsiniz. Unutmayın, eğer acemi iseniz müşteri memnuniyeti gözeten firmalardan alışveriş yapmanız çok daha doğrudur ve böylece ileride yaşayacağınız sıkıntılarda firmanız size sırt dönmez. Gerek kullanacağınız içerik yönetim sisteminizin kurulumu aşamasında, gerek diğer aşamalarda size web dışında hosting sağlayıcınızın da yardımcı olabilmesini gözeterek, seçiminizi yapın. Zira, acemilik süresince pek çok problem gün ışığına çıkar ve bunları çözmekte epey zorlanabilirsiniz. Direkt olarak hosting sağlayıcınızdan çözüm sağlamayın. Bu problemin araştırmasını yapın ve çözümünü bulmaya çalışın. Deneme/Yanılma yolu ile -önceden yedek alarak- bir şeyleri bozabilirsiniz hatta, çekinmeyin. Bu tür web işlerini öğrenmenin asli yolu, bozmaktan geçmektedir.

Domain ve Hosting paketinizi aynı firmadan alır iseniz, bu işlemleri daha kolay ve daha hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Web sitenizin heba olmamasını, sürekli sunucu taraflı kesintiye uğramamasını, emeklerinizin boşa gitmemesini istiyor iseniz kesinlikle yukarıda belirttiğim üzere; kurumsal ve müşteri memnuniyetini gözeten; belki de en önemlisi güvenli bir firma ile alış verişinizi gerçekleştirin. Aksi halde, ileride yaşanacak pek çok sıkıntı, hevesinizin kolay bir şekilde kırılmasına ve büyük umutlarla başladığınız işi yarıda bırakmanıza sebep olacaktır. Günümüzde, özellikle acemi olarak bu işe başlayanların en büyük sıkıntısı; ufacık bir sorunda bu işi terk etmeleridir ve hosting sağlayıcı odaklı sıkıntılar sıklık arz etmektedir. Bunun önüne geçmeniz için, yukarıda bütün ayrıntıları ile bir paragraf mevcut ve yapmanız gereken tek şey hosting paketi almadan önce yukarıdaki koşulları gözetmenizdir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.