Ders Çalışma Veriminizi Arttırmak İçin Yapmanız Gerekenler

Eğitim

Eğitim ve öğretim hayatı uzun bir süreç olup bu süreçte geleceği planlayanlar verimli çalışmak zorundadırlar. Sadece okulda ders çalışmak ve okul araç gereçleri ile çalışmak yeterli olmamaktadır. Peki, planlı ve düzenli çalışmak ve ders çalışma veriminizi arttırmak için yapmanız gerekenler neler olmalıdır?

7 Ana Başlıkta Verimli Çalışın

Alışkanlıklar belli bir süre tekrarlandığı zaman elde edilir. Verimli çalışma elde etmek için belli bir süre aynı disiplin ile çalışıldıktan sonra bir standart olacaktır. 7 ana başlık altında toplanabilen verimli ders çalışma yöntemlerinden ilki, çalışma ortamıdır. Nedenine gelince, bu ortam çocuğu ya da yetişkini çalışmaya hazırlar. Bu çalışma ortamlarında olması gerekenler oda sıcaklık ayarı, gürültüsüz olması, oturma masa ve sandalyesinin kişi ile uyumu, çalışmaya hazırlık araç ve gereçler olarak sıralanabilir. İkinci önemli husus, dikkattir. Ders dışında herhangi bir olaya karşı zihin dağılmamalı, ses, hayal, kaygı, televizyon izlemek, yatakta ders çalışmak gibi etkiler dikkatin dağılmasına yol açar. Üçüncü verimli yöntem program ve zamanlamadır. Programlanmamış hayatlar rüzgâr yönünde esen köksüz çalılara benzetilirse iyi bir örnek olur. Zaman ise kayıp gittiği için bu iki değer verimli ders çalışma tekniği içinde en önemli aşamasıdır. Program ve zaman ilişkisini, ders çalışarak, tekrar yaparak ve ara ara dinlenerek değerlendirmek gerekir. Diğer yöntem amaç ve öncelikler, diğer bir yöntem çalışma ve tekrarın düzenli olması. Bilgi zaman içinde unutulabileceğinden tekrar önemlidir. Dinlenme ve kitap okuma verimli çalışmada son iki etkendir. Kitap okumak algılama ve hızlı okuma tekniğini geliştirir, kelime hazinesini artırır ve yorgunluğu alır.

Başarının Anahtarı

Bu çalışma sistemini hayatına entegre edenler başarıyı muhakkak elde ederler. Bu formül yaşamın anahtarı olarak ta kullanılabilir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.