Bitcoin ile Nasıl Para Kazanabilirim?

İnternet

Bitcoin, hiç tahmin edilemeyecek seviyelere çok ama çok kısa sürede ulaşan e-para birimlerinden bir tanesi; hatta bu para birimine, e-para birimlerinin atası da demek mümkün. Bakıldığında, kriptolu ve sürekli popülerleşen bir borsa olan Bitcoin ile tanışmamız, aslında 2009 yılına dayanıyor. Daha o yıllarda, Bitcoin’in kurucusu kabul edilen Satoshi, bu para birimine dair teorilerini gerçek kılmaya hazırlanıyordu; keza, kıldı da. Bugün bu para birimini bilmeyen pek az devlet var ve bazı alışveriş siteleri, BTC ile alışverişi dahi etkin kılmaya hazırlanıyor. Her şey güzel, ancak Bitcoin ile nasıl para kazanabilirim? Diyorsunuz, değil mi?

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor; Bitcoin’den para kazanmak kesinlikle mümkün. Eskiye kıyasla biraz daha zor olsa da bu e-para biriminin gerek alt coinler geliştirmesi gerekse yeni sistemler oluşturması, kendisini hala değerlendirilebilir kılıyor ve bu borsaya katılıp siz de büyük yahut küçük meblağda paralar kazanabilirsiniz. Temelde, Bitcoin ile nasıl para kazanabilirim? Sorusunun iki farklı cevabı mevcut.

Bunlardan birincisi, mining yöntemi. Mining, bildiğiniz gibi İngilizce dilinde madencilik anlamına geliyor ve günümüzde Bitcoin kazmak terimi; aslında mining yöntemini niteliyor. Bitcoin, hala tam değerine ulaşamamış para birimlerinden bir tanesi ve siz de mining yaparak Bitcoin çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise arbitraj olarak biliniyor. Aslında bir iktisat terimi olan arbitraj, tanımı al-sat olan bir kavram. Bu iki para kazanma yöntemini de tarafınıza detayları ile aktarmaya çalışacağız.

Mining Yöntemiyle Bitcoin’den Para Kazanmak

Mining yöntemini, kocaman bir arazide iğne aramak gibi düşünebilmeniz mümkün aslında. Kulağa, epey zormuş gibi geliyor; değil mi? Aslına bakarsanız, evet; günümüzde biraz daha zorlaştı. Önceki dönemlerde, Bitcoin madenciliği yahut mining işlemi dediğimiz hadise popüler olmadığı için, BTC’ler kolayca kazı yapılarak bulunabiliyordu ancak mining işleminin popülerleşmesi ile birlikte, artık sadece bilgisayarınız üzerinden mining yaparak zengin olmanız pek mümkün değil.

Mining yöntemi, Bitcoin’in kurucusu olan Satoshi’nin bu para birimini hazırlarken sunduğu algoritma içerisinde BTC bulmaya çalışmak olarak tanımlanabilir aslında. BTC bulmak için günümüzde güçlü donanımlar ve makineler hazırlanıyor; eğer güçlü bir sermayeye sahipseniz ve bu işi yapacaksanız, sizlere ufak bir tavsiyemiz var; alt coinlere ve farklı coin tiplerine yönelmeniz. Bitcoin ile nasıl para kazanabilirim? Sorusunu, biraz daha geliştirerek, coin sistemlerinden nasıl para kazanabilirim? Haline getirirseniz; madencilikte daha büyük bir şansınız olabilir.

Bu, büyük paralar kazanmak isteyenler için sunulan bir yöntem; gelelim, küçük meblağlı kazançlar oluşturmaya çalışan insanlara.

Arbitraj Yöntemiyle Bitcoin’den Para Kazanmak

Arbitraj yöntemi, aslında Bitcoin üzerine hiçbir şey bilmiyorsanız; başlangıç için en doğru yöntemlerden bir tanesi ve sıcak para akışı bu yöntemle rahat bir biçimde sağlanabilir. Elinizde küçük yahut büyük bir sermayeniz varsa; bunu Bitcoin borsalarından herhangi birine yatırarak arbitraj yöntemi ile para kazanabilirsiniz.

“Bitcoin ile nasıl para kazanabilirim? Hiçbir şey bilmiyorum…” söyleminde bulunan herkes için alım-satım, doğru bir yoldur. Herhangi bir BTC borsasında, küçük bir yatırım yaparak BTC satın alabilir ve sonrasında, BTC’nin yükselmesi durumunda, direkt olarak satışını gerçekleştirebilirsiniz. Gün içinde sürekli hareketli ve durmayan bir borsa olan BTC’de alış ve satış işlemleri ile ortalama bir kazanç elde etmeniz mümkün olacaktır.

Arbitraj yöntemine dair dikkat edilmesi gereken iki nokta mevcut, birincisi; hızlı bir BTC borsası bulmaktır. Bazı BTC platformları, BTC alış ve satışını azami olarak bir saat içerisinde gerçekleştiriyor ve sattığınız, para kazanacağınızı umduğunuz BTC miktarı, bir saat içerisinde düşüş yaşayabiliyor. Hızlı bir BTC borsası bulmak günümüzde oldukça zor ve size alt coinlere yönelmenizi bu sebepten tavsiye edebiliriz. Her ay yepyeni bir alt coin borsası açılıyor ve kısa süre içerisinde bu alt coinler değerleniyor, yahut değerini kaybediyor. Alım satım işlemlerini, alt coinlerde BTC borsasına nazaran çok daha hızlı bir biçimde halletmeniz mümkün.

Sonuç

Nihayetinde, her iki yöntem de denenmeye açık ancak BTC konusunda herhangi bir bilginiz yoksa; tavsiyemiz arbitraj yöntemi ile bir şeyler yapmayı denemeniz yönünde olacaktır. Bitcoin ile nasıl para kazanabilirim? Sorusunu, yazıda detaylı bir biçimde cevapladık

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.