Bilgisayarlar Duyguları Hissedecek

Genel
bilgisayarlar duyguları hissediyor

Teknolojinin hızla ilerlemesi birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Birbirinden muhteşem ürünler hayatımızda yer tutmaya devam ederken üretilen teknoloji harikaları, kullanıcının yararına olacak nitelikte bulunan ürünlerde git gide akıllı hale gelerek boyut değiştiriyor.

 

bilgisayar

Hayatımızda geniş bir yer tutan teknoloji, her türlü yeteneğe yatkın hale getirilen yazılımların insan hayatı üzerindeki etkisi fazlasıyla artış göstermeye devam ediyor. Her geçen gün yenilenen teknolojilere yenilerinin eklenmesinin yanı sıra hayaller gelecek yıllar üzerinde kurulmaya devam ediyor. Gelişen teknolojinin hız kesmeden devam etmesinin yanı sıra 2030 yılı ve sonrası için gerçekleştirilecek olan bilgisayarların farklı bir boyut kazanması beklentiler arasında yer alıyor.

bilgisayarlar hissediyor

 

Günümüzde geniş bir kullanım alanına sahip olan bilgisayarlar, teknoloji dünyasında ‘Affective Computing’ özelliği ile kullanıcıların duygu ve düşüncelerini anlayabilir ve karşılık verir hale getirmeye çalışılıyor. Yapılacak uygulama kapsamında yer alan bilgisayarlar, kişinin morali iyi olduğunda hareketli müzik parçaları ile veya sinirli olduğunuzda diğer akıllı otomobillere uyarı gönderebilecek, yaya olanları uyarmak içinse aracın rengi değişecek özelliklerini barındırıyor.

 

duygular hissediliyor

Kullanılacak olan bileklikler sayesinde, nabız seviyesi ve vücut ısısından, kişinin duygusal, sakin veya sinirli olup olmadığı anlaşılabilecek. Bilgisayar tarafından yer alacak uygulama dahilinde kişilerde oluşan duygusal değişimler hakkında tanımlama yapabilecek kapasitede yer alıyor. Yakın gelecek olarak düşünülen proje kapsamında bilgisayarlar çok farklı özelliklerini kullanıcıya sunacak. Duygusallık, makine ve yazılımlar üzerinde gerçekleşecek olan çok önemli ve özel bir özellik olarak kullanıcıların beğenisine sunulacak.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.