Alınabilecek Yüksek Segment ve Kıyasla Ucuz Telefonlar

Mobil, Teknoloji
best-smartphones-of-2014

Merhaba, bu yazımızda sizlere kısa süre içerisinde telefon satın almayı planlıyorsanız; alabileceğiniz “yüksek segment” ve olabildiğince “ucuz” cihazları tanıtacağız. Bu modellerin çoğu, bir sonraki modeline nazaran ucuz olduğundan ötürü tercih edilebilir ve hâlâ yüksek segment sınıfına dahil cihazlar olacak. Elbette yüksek segment bir cihazdan 500 Lira olmasını bekleyemezsiniz ancak diğerlerine göre epey ucuz oldukları da kesin. Bunların sebebi elbette yavaş yavaş “eski jenerasyon” oluşları ve gerek güncellemeden gerek yeniliklerden mahrum kalışları. Ancak, güncelleme ve yenilikten mahrum kalmak cihazın performans düzeyini ve kullanılabilirliğini asla etkilemediğinden bu cihazların hali hazırdaki performansları da tatmin edici düzeyde. Zira, bu cihazlarla gündemdeki herhangi bir uygulamayı ya da oyunu kolaylıkla indirebilir ve oynayabilir / kullanabilirsiniz.

  1. Htc One M8

    Bu canavar HTC’nin 2014 yılındaki amiral gemisi ve piyasanın hâlâ en stabil ve iyi telefonlarından biri. Performans olarak üst düzey bir performans sağlayan ve kalitesinden asla ödün vermeyen HTC, yapabileceğinin en iyisini 2014 yılında, bu cihazda gerçekleştirdi. Dış tasarımı, tutuşunun rahatlığı ve metal gövdesi ile harika bir görünüm sunan cihazın özellikle uzay grisi rengi, çok sattı. 5 MP ön kamerası ile kullanıcılarını cezbeden HTC’nin tek kusuru belki de arka kamerası. Arka kamerası ile yapabileceğiniz çok şey var aslen ancak HTC ultrapixel sevdasından bu modelde de vazgeçmediği için, kullanıcıların antipatisini kazanmış bu sistemi kullanarak; pek çok kullanıcıyı kaybetti denebilir. Ultrapixel sistemi ile daha küçük boyutta daha kaliteli fotoğraflar çekmeyi amaçlayan sistemden firma, 2015 yılı modelleri itibarı ile vazgeçti. Tek parça metal gövdesinin sağlamlığı ile epey övünebileceğiniz cihazın kılıf kullanımı konusuna pek sıcak bakmayacağınızı söyleyebiliriz zira cihazın görünümünü asla bozmak istemeyeceksiniz. 2600 mAh bataryası rakiplerine göre düşük segment görünen bir batarya olabilir ancak rakiplerine şarj konusunda fark attığını görebilmek için bu cihazı kullanabilmeniz gerekiyor. Cihaz, HTC tarafından en kusursuz şekilde optimize edilen stabil cihazlardan biri ve şarj süresi bu sayede epey uzuyor denebilir. Siz de yüksek segmentte bir cihaz arıyorsanız ve bu cihazın yeni modellere nazaran ucuz olmasını istiyorsanız, HTC M8’i satın alabilir ve keyfinize bakabilirsiniz. Bir üst modeli olan HTC M9 fiyatı şu sıralar dolara endeksli olarak yükseliyorken; M8’in 1500 TL’ye kadar düşebildiğini gördük. 1500 – 1800 TL arasında bir fiyat ile bu cihaza sahip olabilmeniz, mümkün.

  2. Xperia Z3

    Sony Xperia serisi, çıktığı günden bu yana Android kullanıcılarının sevgilisi olmuş bir cihaz. Sony, gerek arayüzü, gerek performansı ile kullanılabilecek yegâne Android markalarından biri. Özellikle arayüzü sayesinde pek çok kullanıcıyı kendisine bağlayan Sony’nin her yıl çıkardığı yüksek segment amiral gemileri, güzelliği ve modelleri ile dudak uçuklatırken, fiyatı ile de keza öyle, dudak uçuklatıyor. Stabilizasyon, performans gibi etmenlerden hiçbir sıkıntısı olmayan firmanın kameraları da tercih edilebilecek kameralar arasında. Özellikle cihaz içi kameralarına baktığımızda diğer cihazlara nazaran net bir fark görüntüleyebileceğimiz aşikâr. Bu da firmanın yıllardır olan kamera üretim tecrübesinden kaynaklanıyor olabilir. Tasarım durumuna bakacak olursak, cihazın arka cam gövdesi alınabilirliğini, albenisini arttıran özelliklerinden biri. Özellikle beyaz ya da siyah renkleri ile dikkat çeken bu cihazın tasarımı, çoğu insanın kaba bulsa da beğendiği tasarımlar arasında yerini almakta. Z4 ve Z5 modellerine göre epey düşük bir fiyatı olan cihazın yeterliliği hakkında tartışmaya lüzum yok, zira şüpheniz olmadan kullanabileceğiniz Performans & Stabilizasyon cihazlarından biri de Xperia z3 olarak rahatlıkla belirlenebilir. Diğer firmaların modellerine nazaran biraz daha geniş ekranı ile özellikle oyunları rahatça oynayabileceğiniz cihazın şarj donanımı ise akıllara zarar derecede iyi düzenlenmiş. Uzun süre oyununuzu oynayabilir, cihazda eylemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Şu sıralar 1600 – 1800 lira arasında satın alabileceğiniz bu yüksek segment Android cihazını tercih etmenizde bir sakınca yok.

  3. Samsung S4

    Samsung, Android dünyasının kaptanı olarak bilinen marka ve son yıllarda düşüşüne nazaran bu kaptanlık pazubandını taşımaya devam ediyor. Android tarafında yaptığı yenilikler, Apple’a karşı açtığı savaş, S serisi derken bugünlere kadar gelen Samsung’un “S” serisi ile patladığını söylememiz doğru olabilir. Elbette bu akıllı cihazlar tarafında böyle. Yoksa, E250 ve D900 modellerini unutmak da mümkün değil. Telefon tarafında bir devrim olarak bilinen bu cihazlar belki de bugünkü akıllı cihazların atası sayılabilir. Gelelim S4’e ve hakkındaki kısa bilgilere. S4, alanında “kullanılabilecek” sınıfına alabileceğimiz yüksek segment samsung cihazlarından biri olabilmesine karşın bazı kusurları olan bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Performans yönünden diğer cihazlardan pek de eksiği bulunmayan cihazın en büyük artısı elbette kendi içerisindeki ek yazılımlar. Eldiven ile yazabilme özelliği -hassas dokunuş-, sensörler ve daha pek çok özelliği içerisinde barındıran Samsung cihazı, telefon kullanmayı bir zevk haline dönüştürmek için var olmuş gibi. Ancak bunun yanında, diğerlerine nazaran optimizesinin iyi yapılmadığı da görülebilir. Şarjı bir süre sonra pek az giden cihazın en büyük kusuru belki de bu. Tasarım tarafında da diğer cihazlara göre biraz daha sönük kalan firmanın politikasını bir sonraki modelde değiştirdiğini görebiliriz ancak o modeller de pek çok kullanıcı tarafından beğenilmedi. Özellikle o zamanlardaki fiyatına bakılacak olursa yaklaşık olarak 2500 lira vereceğiniz cihazın kenarlarının plastik olması, kullanıcılarının epey canını sıktı. Zira, bir süre sonra bu plastik yerler sökülüp kötü bir görünüm oluşturmaya, kötü görünümden öte, can sıkmaya başladı ve devam etti. Kısacası, S4 performans açısından iyi olsa da tercih edilebilecek son yüksek segment telefonlardan biri. Bu akıllı telefon ile pek çok günümüz uygulamasını ya da oyununu kullanabilir / oynayabilirsiniz ancak, yukarıdaki yorumlarımızı da göz ardı etmemeniz yerinde olacaktır. Hâlâ güçlü bir cihaz olduğu aşikâr. 1099 – 1200 TL fiyat aralığında bu telefonu rahatlıkla bulabilir ve kullanabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.