Aliexpress’ten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet
image

Bu alışveriş sitesinde herkes farklı ürünler satabilir. Bu yüzden yeni kullanıcılara fazla güvenmeyin. Fakat site içerisinde saygın kullanıcıları biraz araştırarak bulabilirsiniz. Saygın bir kullanıcının Feedback skoru 1000’in üzerinde olmalı ve pozitif feedback yüzdesi 95’in üzerinde olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de aldığınız ürün yurt dışından geldiği için gümrükden geçerken sorun yaratmaması için vergisini ödemiş olmanız gerekir. Ayrıca bazı kullanıcılar dört veya beş üründen fazla ürün siparişi verildiği zaman ticaret sayılabileceği için ürünlerinizin vergisi daha fazla olacaktır. Fakat ürünlerin vergisini öderseniz, hiç bir sorun çıkmayacaktır. Ayrıca bazı ürünler gümrükten geçemeyebilir. Bu ürünler:

1-)Ateşleyici ve kesici ürünler

2-)Kozmetik ürünleri

3-)75 euro ve üzeri ürünler vergileri ödenmediği takdirde elinize ulaşamıyor.

4-)Sim kart takılabilen telefon ve tabletler

5-)Sporcu gıdaları

6-)Tütün ürünleri

7-)Ayakkabılar(75 lira gibi bir vergisi olduğu için gümrükten alamayabilirsiniz.)

Ürünler elinize kargo ile ulaşacaktır. Kargo ücretsizdir. Fakat biraz uzun sürebileceği için sabırlı olmalısınız. Ben satın almış olduğum bir ürünün üç ay civarı bir sürede geldiğini hatırlıyorum.

Ayrıca bazı hackerlar sitenin aynısını kopyalayıp size göndererek kredi kartı bilgilerinizi ele geçirebilirler. Buna dikkat etmek için siteye gelen linklerden girmeyin ve girdiğiniz sitenin linkini doğrulayın. Aksi takdirde kredi kartınız başka şahısların eline geçebilir.

Satın aldığım ürünün hangi aşamada olduğunu nasıl öğrenirim?

Bunun için yapmanız gereken şeyler satıcı ve kargo şirketiyle iletişime geçmek ki bu biraz zor olabilir. Bunun dışında pek bir seçeneğiniz yok. Ürün elinize ortalama iki veya 3 ay içerisinde ulaşabilir. Buna göre aşama ekleyebilirsiniz.

AliExpress Alışveriş Yapmak

Öncelikle siteye girelim. Site dolarla çalıştığı için ödemeyi de dolar olarak alacaktır. Fakat siz ödeme yapacağınız kredi kartınıza tl olarak dolar karşılığını yükleyin. Yani 1 dolarlık bir eşya alacağınız zaman 1 doların kaç lira olduğuna göre para ödeyeceksiniz. Satıcının ne kadar güvenilir olduğunu öğrenmek için feedback puanlarına bakıyoruz. Ürünü beğendik alacağız. Şimdi satın almak için ödeme yöntemimizi seçiyoruz. Bilgilerimizi girip satın alıyoruz. Fakat unutmayın ki ürün gümrükten geçebileek bir ürün olmalıdır. Satan firmanın ismine bakarak ürünü hangi ülkenden satın aldığımızı tahmin edebiliriz. Ve bu bilgilere göre tahmini varış süresini değerlendirebiliriz. Ürün en az iki hafta en fazla da sekiz ay içinde elimizde olacaktır. Eğer ürün sekiz aydan sonra da elimizde olmassa ya gümrükte kalmıştır yada ürün elinize ulaşmayacaktır. Firmayla iletişime geçerek bu sorunları çözebilirsiniz


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.