Son Zamanların Gözde Oyunu: Agar.io

İnternet
agario

Agario son zamanların tartışılmaz en çok oynanan web browser tabanlı gerçek zamanlı bir multiplayer oyun. Oyunda herhangi bir grafik vs. olmasa da anlık olarak serverlarda 50 binin üzerinde oyuncu bulunuyor. Oyunun kuralları oldukça basit olsa da başında saatler geçirebiliyorsunuz.

Agar.io nasıl oynanır?

Oyunun kuralları oldukça basit. Öncelikle nesnenizi fare ile yönlendiriyorsunuz. W tuşu ile bir başka kişiyi besleyebilir veya kendinizden vererek hız kazanabilirsiniz. Bu taktiği hangi durumlarda kullanacağınızı taktikler kısmındaki yazımızdan okuyabilirsiniz. Space (boşluk) tuşu ile de nesnenizi ortadan ikiye bölebilir ve diğer rakiplerinizi yiyebilirsiniz. Rakibinizi yemeniz için ikiye bölündüğünüzde yarınızın rakibinizden daha büyük olması gerekmektedir. Birini yemek için her zaman ikiye bölünmenize de gerek yoktur. Eğer bölünmeden diğer nesneyi yakalayabilirseniz daha avantajlı bir şekilde büyürsünüz.

Agar.io’da FFA ve Teams Nedir?

Oyunu açtığınızda Nick kısmının hemen yanında bulunan FFA ve Teams seçenekleri aslında oyunu nasıl oynayacağınızı belirliyor. Eğer ben tek başıma oynayacağım, diğer herkes benim rakibim olsun istiyorsanız FFA’yi seçmeniz gerekiyor. FFA’da sol üst köşede puana göre ilk 10 oyuncu listelenir. Siz de büyüdükçe ve puan kazandıkça bu listede kendinize yer bulabilirsiniz. Teams şeklinde oynadığınızda ise oyuncular kırmızı, mavi ve yeşil olmak üzere 3 gruba ayrılır. Kendi renk grubunuz dışındaki herkes sizin rakibiniz olur. Burada sol üstte bir pasta dilimi yer alır ve renk gruplarının çoğunluğuna göre pasta dilimi otomatik olarak düzenlenir.

Hızlı büyüme taktikleri nelerdir?

Agar.io’da etik olarak yani herhangi bir hile kullanmadan hızlı büyüme taktikleri bulunmaktadır. Bunun için öncelikle fazla nesnenin bulunmadığı yerlerde beslenmeye dikkat edin. Çünkü henüz büyüme aşamasındaki rakipleriniz küçük nesneler arar ve hemen ikiye bölünerek sizi yemeye çalışacaktır. Bu yüzden kimsenin olmadığı yerlerde ortalama 300 puana kadar beslenmenizi öneriyoruz. Ardından artık sizin de hedefinizde sizden küçük nesneler olmalıdır. Çünkü belli bir puandan sonra ufak yemleri yiyerek büyüyemiyorsunuz. Sizden küçük bir nesneyi ikiye bölünerek yediğinizde eski halinize dönmeniz için belirli bir zamanın geçmesi gerekir. Bu zaman büyüdükçe artar. Bu yüzden yediğinize değecek büyüklükte bir rakibinize hamle yapmalısınız.

Bir diğer hızlı büyüme taktiği ise belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra büyük rakiplerinizi patlatarak ilerleme metodudur. Bu tehlikeli bir yol olmakla birlikte çok hızlı bir büyüme sağlayabilir. Bunun için önerimiz en az 400 puanınızın olmasıdır. Artık pusuya diğerlerini patlatmanıza yarayan yeşil tırtıklı nesnelerin arkasında pusuya geçiyoruz. Listede ilk onda bulunan nesneler yeşil tırtıklı nesnelerin yakınına yaklaştığında hemen W ile onu besliyoruz ve tırtıklı şeyin büyük rakibi patlatmasını sağlıyoruz. Patladıktan sonra artık hemen ondan saçılan nesneleri yiyebilirsiniz. Bu yaptığınızın taktiğin tehlikeli kısmına gelirsek tamamen psikolojik bir durumdur. Patlattığınız kişi ister istemez size karşı bir kin beslemeye başlıyor ve ilk olarak hedefinde siz olmaya başlıyorsunuz. Fakat siz yeterince büyüdükten sonra size ne kadar kin beslerse beslesin size bir şey olmayacaktır.

Agar.io Hileleri ve Eklentileri

Şu anda Agar.io ile ilgili herhangi bir hile amaçlı yapılmış hemen büyümeyi sağlayan veya nesneyi otomatik şekilde hareket ettiren herhangi bir program bulunmamaktadır. Bu durumu fırsat bilen bazı kötü niyetli kişiler de hile olduğunu iddia ettikleri yazılımları insanlara yükleterek bilgisayarlarına virüs bulaşmasına neden olmaktadır. Agario ile ilgili olarak tek eklenti Firefox üzerinden yüklenen eklentidir. Agar.io Mods adlı eklenti sayesinde oyunu daha kolay bir şekilde oynayabiliyorsunuz. Öncelikle zoom özelliğini istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Fareniz ile haritayı ister yakınlaştırabilir, isterseniz de uzaklaştırarak haritaya tamamen hâkim olabilirsiniz.

Eklentinin bir diğer güzelliği ise sadece sizi farklı bir renk olarak göstermesi ve rakiplerinizi de sizi yiyip yiyemeyeceğine göre renklendirmesidir. Eğer bir rakibinizi direkt olarak yiyebiliyorsanız açık yeşil, ikiye bölünseniz dahi yiyebiliyorsanız koyu yeşil olarak gösteriyor. Eğer bir diğer nesne sizi sadece direkt olarak yiyebiliyorsa o zaman onu turuncu renkte, ikiye bölünerek de sizi yiyebiliyorsa onu kırmızı renkte görüyorsunuz. Eklenti CPU’yu daha fazla kullandığı için arada sırada donmalar yaşayabiliyorsunuz. Eğer yüksek seviyede bir bilgisayarınız ve fiber internetiniz varsa bu eklentiyi hiçbir sorun olmadan kullanabilirsiniz. Agar.io uzun zaman kendinden bahsettirir mi bilinmez ama ilerleyen zamanlarda oyunda güncellemeler göreceğiz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.