facebook_logo_
3 sene önce
3 sene önce

Son Model Facebook Virüsü ve Çözümü

Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan ve milyonlarca kişinin en büyük problemi haline gelen Facebook virüsleri, son zamanlarda birçok kişinin Facebook hesabını kapatmasına yol açmıştı. Facebook sohbet üzerinden arkadaşlarınıza otomatik mesaj gönderen ve profilinizden otomatik etiketli paylaşımlar yapan bu virüsler, yeni bir sürüme geçti. Eskiden bu virüslerin gittiğini sizde görebiliyordunuz, ancak bu son model virüs siz görmeden otomatik paylaşım yapıyor ve siz görmeden bunları gizliyor. Yaptığınız paylaşımlar arkadaşlarınıza giderken, siz bu gönderiyi gönderdiğinizi göremiyor, bu yüzden de paylaşımı kaldıramıyorsunuz. Peki bu son model Facebook virüsü ile nasıl baş edeceğiz? Bu virüsten kurtulmanın bir yolu var mı?

İşte sorularınızın cevapları;

Bu son model Facebook virüslerin sebebi çok küçük boyutlu trojanlardır. Bu trojan Facebook üzerinden bilmeden tıkladığınız bir bağlantıdan hemen bilgisayarınıza bulaşabiliyor. Google Chrome’un açıklığından yararlanan bu virüs, siz fark etmeden bilgisayarınıza iniyor. Tarayıcınıza girdiğiniz anda uzantılar kısmında kendini aktif eden bu virüs, Facebook hesabınıza girer girmez işleve giriyor. Virüsü etkisiz hale getirmek için ise şu adımları izlemeniz gerekiyor;

 1. Tarayıcınızdaki görev yöneticisine girip tüm görevleri kapatın ve tanımsız uzantılar varsa etkisiz hale getirin.
 2. Özellike Chrome tarayıcısı kullanıyorsanız gereksiz birçok uzantıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden de bu uzantılara sebep olan dosya bağlantılarınıda denetim masası üzerinden araştırarak kaldırın.

Bu adımlar sizlere o tarayıcıda aktif olduğunuz süre boyunca Facebook sayfanızda gönül rahatlığı ile dolaşmanıza olanak sağlıyor. Ancak bu yöntem kısa süreli işleyen bir yöntem olduğu için tarayıcı kapatıldığında veya bilgisayar kapandıktan sonra geçerliliğini yitiriyor. Virüsler her geçen gün farklı işlevler kazanabildiğinden dolayı bu sisteme kesin bir çözüm bir türlü bulunamıyor. En kısa çözümün ise bilgisayara format atmak veya sağlam bir virüs programı ile bilgisayarınızı taratmak olduğu belirtiliyor.

Bu virüsten kurtulmak için yapılabilecek en kesin çözüm ise tedbirli olmakta yatıyor. Bilgisayarınızı iyi bir antivirüs programı ile müdafa ederseniz ve bilmediğiniz bağlantılara tıklamayarak akabinde virüs programınızdan onaylatırsanız bu virüsten bilgisayarınızı veya telefonunuzu rahatlıkla koruyabilirsiniz.

 

Paylaşın

En Çok Okunanlar
  En İyi Forum Scriptleri, vBulletin
  52.880

  En İyi Forum Yazılımları

  android-tarayici-yonlendirme-sorunu
  15.289

  Android Tarayıcı Yönlendirme Hatası ve Çözümü

  2016_lys_ygs_hazırlanacaklara_oneriler_taktikler
  10.703

  2016 YGS ve LYS Maratonuna Hazırlanacak Kişilere Taktikler

  Web Siteniz için Android Uygulaması Nasıl Yapılır
  8.126

  Web Siteniz için Android Uygulaması Nasıl Yapılır?

  2015_universite_kayitlari
  7.774

  Üniversiteye Kayıt Süreci ve Yapılması Gerekenler

  Galatasaray_Universitesi
  7.240

  Galatasaray Üniversitesi Hakkında Bilgiler