Mide Bulantısı Tedavisi

Sağlık

Mide bulantısı birkaç dakika kadar sürebilen veya uzun saatler devam edebilecek geçici bir durumdur. Temelde fazla yeme, hijyenik olmayan gıda maddeleri veya gıda alerjileri nedeniyle mide rahatsızlığınız olduğunda ortaya çıkar. Bulantının diğer nedenleri aşırı alkol, hareket veya deniz hastalığı, stres ve reçeteli ilaçlara olan tepkidir. Uzun saatler boyunca aç kalırsanız da mideniz bulanabilir. Vücudunuzdaki bir çeşit hastalığa tepki olarak da gösterilebilir. Mide bulantısının ana semptomlarından biri baş dönmesidir. Bulanık görme ile zayıf bir kusma hissi de duyabilirsiniz.

Zencefil kullanarak bulantı tedavisi

En iyi mide bulantısı tedavisi kusmaktır. Kusacak gibi hissettiğinizda, bunu yapmak daha iyidir. Kusma ile mide bulantısı gidebilir ve çok daha iyi hissedersiniz. Mide bulantısının ana sebebi mide bulantısı için kusma olduğu için, sindirilmemiş yiyecekler ortaya çıkacak ve büyük bir rahatlama hissedeceksiniz. Mide bulantısı için diğer çare, tempolu bir yürüyüş içerir. Yiyecekleri sindirmek ve kendinizi daha iyi hissetmek için en az 10 dakika tempolu  bir şekilde yürüyün. Derin nefes alma büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Mideniz boşken bulanıyorsa, büyük miktarlarda yemek yememeniz önerilir. Hafif yiyeceklerin tüketimi de çok yardımcı olur. Bisküvi, bunların iyi bir örneğidir. Başlangıçta iki ila üç bisküvi ile başlayın ve daha iyi hissettiğinizde gıda alımını artırın. Yiyeceklerin mideye güvenli bir şekilde girmesi ve iyi sindirilmesi için yavaşça yemek tavsiye edilir. Mide bulantısı için bir ev çare doğrudan küçük bir zencefil parçası tüketmektir. Çayınıza zencefil de ekleyebilir veya su ile karıştırılmış zencefil suyunu tüketebilirsiniz.

Bir kişi mide bulantısı hissettiğinde, mide sıcaklığı oldukça yüksek olabilir. Daha hızlı bir iyileşme için onu soğutmak çok önemlidir. Klimalı oda gibi serin bir yerde kalmak tavsiye edilir. Havasız hissederseniz, temiz hava için dışarı çıkın. Sabah bulantı, hamile kadınlarda sık görülen mide bulantısı için başka bir nedendir. Kadınlar her sabah mide bulantısı yaşayabilirler. Ek problemler yaratabileceğinden hareket etmekten ziyade bir pozisyonda kalmanız tavsiye edilir. Bulantı ciddi bir tehdit olmadığından, doktora gitmeye gerek yoktur. Ancak, her gün ya da birkaç günde bulantı hissederseniz, doktora bir ziyarette bulunmanız tavsiye edilir. Mide bulantısı alternatif tedavisi bulantı için en güvenli tedavi olarak kabul edilir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.