Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel
kredi_karti_kullanimi_nasil_olmali

Her yetişkinin bir kredi kartı geçmişi vardır. Elbette hiçbir zaman kullanmamış kişiler olabilir ama burada bu kişilere istisnalar kaideyi bozmaz kuralını uygulayacağız. Kredi kartı doğru kullanıldığında imdada yetişebilir, düzenli ödendiğinde tüketici kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi gibi ihtiyaç kredilerinde belirleyici rol oynayabilir. Ancak kredi kartı kullanımı konusunda çok sorunlu bir ülkeyiz. Çünkü kredi kartına olan bakış açımızda ciddi sıkıntılar var. Bunun en başında kredi kartını geri ödemeli bir kaynak gibi değil sanki bize tahsis edilmiş ve dilediğimiz gibi kullanılabilecek bir kaynak olarak görmek. Belli limit ile kullanıma başlayıp sonra onu gelir gider dengesizliği yaratacak seviyelere çıkarıp asgari ödemeye çalışıp borç ödediğimizi zannederek zamanı geçiriyoruz. Oysa ki asgari bir ödeme hiçbir zaman borcun tamamını ya belli bir oranını temsil etmez. Sürekli asgari ödeyen ve onu da kullanan bir kimsenin kredi kartı borcu hiçbir zaman bitmez. Ve işin ilginç yanı bu duruma da anlam da veremez. Çünkü gözden kaçırdığı şey kesintiler ve faizlerdir.

İşi en başından sıkı tutmak ve doğru bakış açısı ile bakmakta fayda vardır. Kredi kartı faydalıdır ve kullanımı bizim bankadaki puanımızı olumlu ya da olumsuz etkiler. Ancak kredi kartı her durumda kullanılmaz. Öncelikle harcamalarımızı geliriniz üzerinden yapmalısınız. Gelir yoksa, birikim yoksa harcamada olmamalı. Aksi durumda sadece borçluluk artar. Çok önemli ve ekstrem durumlarda kullanılabilecek bir şeymiş gibi görmek önemli kredi kartını, sağlık, yüksek eğitim ödemeleri vb. kritik ödemeler için kara gün dostu olmalı. Her alışverişte kullanırsanız, cebinizde para olduğu halde oradan harcarsanız sadece tüketirsiniz. Burada şöyle bir şey aklınıza gelmesin ben kredi kartı sık kullanmalıyım ki bankalarda puanım yüksek olsun. Bu doğru bir yaklaşım değil. Gelirinizi ve giderlerinizi aylık olarak takip etmeli ve bu dengede kredi kartı rolünü minimum seviyede tutmalısınız ki, geleceğe dair birikim yapabilesiniz. Çok pahalı bir telefon ile tüm limiti doldurduğunuz da ve size acil para gerektiğinde hamleniz ne olacaktır? Yeni bir kredi kartı mı yoksa, tüketici kredisi mi? İşte doğrudan borçluluğunuzu arttıracak hamlelere sizi iter yanlış kullanımlar. Kredi kartını gerekmedikçe değil çok özel durumlar olmadıkça başvurmayın. Gelirinizden arttırmaya çalışıp birikim yapmaya çalışın ve harcamalarınızı onun içinde yapın. Bunu başarabilirseniz mali olarak her zaman güçlü olursunuz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.