İyi Bir Liseye Gidebilmek İçin Kaç Puan Gerekir?

Eğitim
iyi_bir_liseye_gidebilmek_kac_puan_teog

İyi bir lise kavramı herkes için farklıdır. Kimisi İçin 200 puanlık bir lise kimisi içinde 450 puanlık bir lise iyidir. Günümüz şartlarında herkesin eşit şartlarda okuduğunu varsayarsak 350 ve üstü puan alan öğrencilerin iyi liselere yerleştiğini söyleyebiliriz. Eğer ki puan ve üstü puan alan bir öğrenci olursa iyi bir liseye yerleşir.

Türkiye’de 3 çeşit lise vardır. Bunlar Fen Lisesi, Anadolu lisesi ve Düz Liseler. Düz liseler başarı durumu zayıf olan öğrencilerin gittiği liselerdir. Bu liselerde sınıfta kalan öğrenciler fazla olduğu ve bu kalan öğrencilerinde dersi takmayıp bir sonraki senelerde işi haylazlığa vurduğu için etrafındakilere kötü örnek oluyorlar. Buraya gelen öğrencilerde zamanla kötü alışkanlıklar kazanabiliyorlar.

Anadolu liseleri başarı puanları 230 – 460 aralığında olan öğrencilerin okuduğu okullardır. Bu okullardaki öğretmenlerde orta dereceli öğretmenlerdir. Öğretmenler öğrencilerle ilgilenirler. Arkadaş çevreleri kötü değildir. Fen liseleri başarı puanları 430 – 500 aralığında olan öğrencilerin gittiği okullardır. Bu okullardaki öğrenciler çok başarılıdırlar. Öğretmenler adeta maratona hazırlıyorlar öğrencileri. Arkadaş çevreleri çok iyidirler. Bütün okullarda bu geçerli değildir tabir istisnalar vardır ama önemsenmeyecek kadar.

Sırf ortalaması yüksek diye gidilmemeli liselere. Sırf başarı ortalaması yüksek diye gidilen liselerde öğrenciler herhangi bir başarı yakalayamıyor. Bu yüzden lise tercihi yaparken sadece ve sadece taban puanına bakılmaması gerekir. Okul hakkında yeterince bilgi alınılmalıdır.

Gerekirse okulun öğretmenleriyle öğrencileriyle ve hatta velileriyle görüşülmesi gerekir. Okulun eve uzaklığına bakılmalı ulaşım sıkıntılıysa tercihini yeniden ele alıp düşünülmelidir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.