İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel, İnternet
internetten_alisveris_online

Artık ülkece online alışverişe iyice ısındık. Rakamlar gösteriyor ki 20 milyondan fazla insan internetten düzenli alışveriş yapıyor. Ve bu rakam git gide büyüyor. Bu durum bazen de art niyeti kişilerin işine geliyor ve yalan beyan, sahte ürün gibi göz boyamalarla müşteriyi kandırıyor. Bu durumla karşılaşmamak için bazı şeylere dikkat etmek ve kontrol etmek gerekiyor, böylelikle olası bir hayal kırıklığının önüne geçebilirsiniz.

İnternette mağazaya oranla daha büyük bir indirimle karşılaşmak mümkün ancak bu indirimin bir seviyesi olacaktır. Üst segment bir akıllı telefonun ortalama satış fiyatı 2500 – 3000 tl ise internette maksimum karşılaşacağınız indirim seviyeleri 2250- 2750 tl arasıdır. Bu seviye içinde büyük bir marka ve hizmet ağı olan e-ticaret sitelerinden biri olmalıdır. Bir ürünün fiyatı özellikle çok satılan kategorileri de inanılmaz seviyelere düşmez bunun mantıklı hiçbir açıklaması olamaz. O yüzden bir kişi telefon siparişi verdiğinde eline gelen telefonun çekilmiş fotokopisi gelince şoka uğruyor. Oysa ki bu durumun böyle olmayacağını anlamak için arama motorundan birçok sitede fiyat karşılaştırması yapabilir ve sipariş vereceği firmayı daha inceleyebilirdi. Ürün fiyatı konusunda araştırma yapmadan aceleci davranmayın.

internetten_guvenli_alisveris

Siteyi inceleyin adresini, telefonu hatta vergi dairesini bile kontrol edin. Ödeme güvenliği var mı? Ya da araştırma yapıp kullanıcı yorumlarını, şikayetleri inceleyin. Bunları yaptığınızda mutlaka sipariş vereceğiniz yerle ilgili bir öngörüye sahip olursunuz. Bununla bağlantılı diğer önemli bir konu kredi kartınızın güvenliği bu konu alışveriş yaptığınız siteye güvenmek önemli SSL sertifkası, 3D Secure gibi güvenliği yüksek tutan sitelerden alışveriş yapmalısınız. Bir ürünü beğendiniz ama site değerleri ve site güven vermiyor, fiyata aldanıp kredi kartı bilgilerinizi vermek size pahalıya patlayabilir.

Bazı kritik noktalara belirttiğimiz gibi dikkat ettiğinizde güvenli bir şekilde düzenli alışveriş yapabilirsiniz. İnternetten alışveriş yapmak hem daha pratik hem de çoğu zaman daha hesaplı olabilir. Önümüzdeki yıllardaki bu rekabetin daha da büyümesi ve yeni alışveriş tekniklerinin de doğması bekleniyor. Alışveriş yaptığınız site de aldığınız hizmet sonrası yorum bırakmayı unutmayın bu çoğu zaman bir başka potansiyel müşteriye fikir verebilir. Kimi zaman bu fikre sizin de ihtiyacınız olabilir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.