Ek Kontenjandan Tercih İşlemleri

Eğitim
lys-2015-sonuclari-ne-zaman-aciklanacak-lys-sinav-soru-ve-cevaplari

Ek Kontenjan Nedir? Ve Nasıl Tercih Yapılmalıdır?

Ek kontenjan merkezi yerleştirmelerde yerleşemeyen öğrencilerin, yerleştirilmiş öğrenciler tarafından kayıt yapılmaması ve üniversitenin yerleşen sayıya ek açtığı ek kontenjanların sonucunda üniversiteye yerleşebilmesi için yapılan bir tercih sistemidir. Bu tercih sisteminde üniversiteler merkezi yerleştirmelerdeki puanlarıyla yeni öğrenci alımına devam eder ve dışarıda kalan öğrenciler yerleştirme için 15 TL gibi bir ücreti ÖSYM’ye ödeyerek yeniden tercih yapar.

Ek Kontenjan yerleştirmeleri, merkezi yerleştirmeler gibi açık bir yerleştirme değildir. Bu yerleştirme sisteminde farklı kurallar ve sistemler vardır. Bu yüzden de tercih aşamasında oldukça dikkat edilmeli, yanlış tercih yapılmamalıdır. 2015 ek kontenjan tercihleri 17 Ağustos’ta başlayacak 21 Ağustosa kadar sürecektir.

Bu sene eğitim sistemi e-devlet üzerinden e-kayıt sistemine geçti. Bu durum ek kontenjan sistemini de biraz daralttı. Bu sayede örgün öğretim öğrencileri şehirlere gitmeden kayıt yapabilme şansına sahip oldu. E-kayıt yapmayan ve üniversiteye de gitmeyen kişilerin kayıtları sayılmayacağı belirtilirken, bu kontenjanların ek kontenjanlara dahil edileceği belirtildi. Peki bu sene ek kontenjanda tercih yapacak kişilere nelere dikkat etmeli ve tercihlerini nasıl yapmalıdır?

  1. Ek kontenjanla tercih yapan kişiler, istediği bölümlerin taban puanlarını dikkate almalı, puanından yüksek yerleri yazmamalıdır. Çünkü ek kontenjanla tercih yapan kişiler sadece taban puanın üstündeki okullara girme şansına sahiptir.
  2. Kişi eğer ki üniversiteyi kazandıysa ve yerleşmek istemeyip ek kontenjana başvuramaz. Ek kontenjan sadece merkezi yerleştirmeye girip yerleşemeyenler içindir.
  3. Merkezi yerleştirmeye girmeyip ek kontenjanda tercih yapmak hem büyük bir hatadır hem de gereksizdir. Bu yüzden de merkezi yerleştirmelerde istediğiniz bölümleri yazıp kazanamamanız durumunda ek kontenjana başvurun. Çünkü ek kontenjanda her bölüm ve üniversiteden bölüm açılmamaktadır.
  4. Ek kontenjanla kesin olarak yerleşmek isteyen kişiler istediği ve puanının yettiği tek bir bölümü yazmak yerine, birkaç farklı üniversite veya bölüme yönelmelidir. Tercih alanına birde fazla tercih yapılması ve kontenjanı yüksek yerlerin tercih edilmesi yerleşme şansını yükseltecektir.

Ek kontenjanla üniversiteyi kazanan kişiler 4-10 eylül arasında kayıt yaptırmaya gidecektir. Bu öğrenciler için e-kayıt sistemi geçersiz olacağından kişiler üniversiteye giderek kayıt yaptırmak zorundadır. Eğer ki ek kontenjanla bir yere yerleşilir ve kişi kayıt yaptırmazsa o kişinin diğer sene sınava girmesi durumunda okul puanı yarıya düşer.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.