Blogunuzu Sosyal Medya’ya Otomatik Entegre Edin!

Webmaster
seo ve sosyal medya

Merhaba, bu yazımızda sizlerle Web 2.0 sitelerinden ve bunların değerlerine uygun şekilde kullanımından bahsedip, blogunuzdaki gönderileri nasıl bu tür sitelere kolayca entegre edebileceğinizi tartışacağız. Özellikle son yıllarda artış sağlayan sosyal medya alanındaki siteler ve yapılan tüm değişiklikler, SEO ve hit almak isteyen web sitesi kullanıcıları için epey uygun bir ortam sağladı. Kaliteli ve düzgün yayın yapan sitelerin her biri Web 2.0 sitelerinden kazanç sağlamakla kalmayıp kendilerinden reklam dahi alabiliyorlar. Bu yolla sitelerine hit ve kazanç sağlayan her site sahibi, Web 2.0 sitelerini doğru kullanıyor demektir denebilir aslında. Zira, sosyal medya sitelerini doğru kullanmanın da bu dönemde artık arama motorlarına bağlı kalmaksızın kazanç sağlayabileceğini biliyorlar. Peki, sosyal medya üzerinde doğru kullanımın önemi bu denli fazla ise, açtığımız sosyal medya hesaplarını nasıl güncel tutacağız? Girdiğimiz her bir yazı, her bir görseli elle (manuel) olarak eklemek uzun bir süreç ve bir süre sonra siz de haklı olarak sıkılabiliyorsunuz. Bu sebepten bir mecrada paylaşsanız, bir diğerinde paylaşmıyor yahut unutuyorsunuz. Bir süre sonra ise, hiçbir şekilde paylaşmıyorsunuz. Arada sırada, belki eserse.

Ancak, bu durumun kolay bir çözümü var elbette. SEO ve hit için doğru adres olan sosyal medya adreslerinde gönderilerinizi otomatik olarak sayfalarınıza ya da sosyal medya profillerinize gönderen pek çok hizmet mevcut. Bunların bazıları ücretli, bazıları ücretsizken biz sizler için en iyilerini seçip incelemeye gayret gösterdik. Bu yazımızda, blog yazılarını sosyal medyaya otomatik olarak gönderecek en iyi 3 uygulamayı sizler için bulduk.

  1. Dlvr.it

    Bu web sitesi, alanının en iyilerinden biri olarak biliniyor. Blog gönderilerinizi “free” diye tabir ettiği hesap karşılığında kaydolduğunuz vakit otuz dakikada bir kontrol ederek, yeni bir gönderi varsa sizler için alıp, sosyal medya adreslerinize postalıyor. ve Sizler hiç uğraşmaya gerek kalmadan birkaç dakikalık kurulum sayesinde bundan böyle rahat rahat sosyal medyada aktif bir rol oynuyorsunuz. Dlvr.it, kolay kullanımı ve sınırlandırmasına rağmen ücretsiz olması ile tercih edilen en aktif servislerden biri ve işini hakkıyla yapan web sitelerinden de keza. Bu sebepten oldukça sık karşımıza çıkan bu uygulama ile amacınıza kolayca erişebilirsiniz. Free sınırlaması olarak, 5 Feed ve 3 sosyal medya hesabı ekleyebileceğiniz web sitesinin yıllık ve aylık olarak ücretli planları da mevcut, ilginizi çekerse ve daha yüksek segmentte bir hesaba ihtiyaç duyarsanız bunları da inceleyerek satın alabilirsiniz. Özellikle yıllık paketlerinde bazı zamanlarda büyük indirimler bulabileceğiniz siteyi sıklıkla takip etmenizde fayda var. İşinizi kolayca yapan, sizi web 2.0 sitelerinde güncel bir şekilde tutan bir sistem istiyorsanız dlvr.it sizin için uygun. Basit kullanımı ve kolay yönlendirme paneli sayesinde işlerinizi kolayca görebilir ve kısa süre içerisinde sosyal medyada aktif bir mecra olabilirsiniz.

  2. Engator

    Engator adlı web sitesi de, yine sosyal medyayı aktif olarak kullanmanızı sağlayacak bir diğer web sitesi. Şu an için 13,402 Blogger’ın kullandığı bu web sitesinin en büyük özelliği elbette Dashboard’ının çekiciliği ve muhteşem kolay kullanımı. Drag & Drop yöntemi ile kolayca yapabileceğiniz işler ve benzeri birçok olanak sunan panelini gördüğünüz de bizler gibi, sizler de muhakkak aşık olacaksınız. Ancak satın alır mısınız, buna değer mi, bunu henüz bilemiyoruz. Çoklu olarak sosyal medya profillerini ekleyebilme, uygulamanın atacağı her bir tweet’i özelleştirebilme, Tweet ve gönderilerinize fotoğraf yahut görsel ekleyebilme, URL Kısaltabilme, gönderi takvimini kendinizin ayarlayabilmesi ve Google Analytics entegresi gibi hizmetler sunan bu web uygulamasının en büyük dezavantajı ücretsiz bir sürümünün bulunmaması olsa gerek. Her yüksek planda daha fazla -hem nicelik hem nitelik olarak- özelliğe kavuştuğunuz bu web servisini kullanmanız için ayda en azından 6 Euro‘yu gözden çıkarmanız gerekmekte. Zira en düşük paket bu minvalde ilerliyor.

  3. Amplifr

    Web 2.0 sitelerinin aktif olarak kullanılabilmesi için bir diğer servis de elbette Amplifr. Web sitenizi sosyal medya üzerinde aktif bir şekilde yürütmenizi sağlayan Amplifr’ın kendisini diğerlerinden ayıran özelliği ödeme sisteminin biraz daha değişiklik arz etmesi ve elbette istatistik kaynakları. Yedi günlük “Free” kullanım hakkı verdikten sonra bunu sınırlandırıp ücretli versiyona geçmenizi isteyen Amplifr, her sosyal medya hesabı entegreniz için sizden aylık 5 Euro talep ediyor. Feed’i bu yolla sınırsız tutmaya çalışan uygulamanın biraz tuzlu gelebileceği doğru ancak diğerleri ile kıyaslayacak olur isek de hemen hemen aynı olduğu aşikâr. Özellikle istatistik hizmetinin Google Analytics ve benzeri servislerden bağımsız olması kullanılmasını sağlayan en büyük etkenlerden biri olsa gerek. Zira, Google Analytics ve benzeri servisleri bu tip servislere entegre etmek tam bir zulüm olabiliyor bazen. ve Eksik sayımlar da cabası. Pek çok sosyal medya sitesi için entegre hizmeti veren Amplifr ile her şeyi zamanlayabilmeniz de mümkün. Yani, gönderiler istediğiniz saatlerde de sosyal medya hesaplarına gönderilebilir, anında da.

Uygulamaları deneyip kullanmadan “en iyi“yi belirleyemezsiniz hiçbir zaman, bu sebepten her şeyden önce denemekte yarar var. Birinci ve üçüncü uygulamalar sizler için “free” hakkı sunarken, ikincisinin bunu yapmaması sizi ondan uzaklaştırabilir ancak yine de eklemekte yarar var.

Görüşmek üzere.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.