Anahtar Kelime Bulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Webmaster
Anahtar Kelime Bulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda Seo ve Seo yapmak isteyenlere dair ortak bir konuyu tartışacağız. Anahtar Kelime nedir? Söyleyelim; anahtar kelime, sizin sitenizin kapılarını ziyaretçilere açacak odak noktasıdır. Peki, Anahtar Kelime Bulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Örneğin, bir site açacaksınız ve para kazanmaya yönelik bir site olmasını istiyorsunuz, öyle hobi ve benzeri işler için yapmayacaksınız bu işi. Bu yolda, size öncelikle bir anahtar kelime gerekiyor. Siteniz otomobiller üzerine ise örneğin; Google organik aramalarında “Otomobil” ve türevlerindeki kelimelerde üst sıralara çıkmak istersiniz ve anahtar kelimenizi “Otomobil” üzerine belirlersiniz. Birden çok anahtar kelime olamaz mı dediğinizi duyar gibiyiz, elbette olur; ancak zamanla olması daha doğrudur. Bu sebepten, para kazanmak için, açacağınız sektörel ve projelik sitelerin yayım sürecine başlamadan önce planlamasını yapmanız; size kocaman bir artı kazandıracaktır bu yolda.  Anahtar Kelime Bulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir adlı yazımız da, tam olarak bu duruma hizmet etmek için hazırlandı. Sizler için en iyi Anahtar Kelimelerin nasıl bulunabileceğini, detayları ve dikkat edilmesi gerekenleri ile açıklamaya gayret edeceğiz.

Keyword olarak da webmaster literatüründe yerini alan Anahtar Kelime, sitenizin odak kelimesi olup; bu kelimeden beslenen türev kelimelerle sitenize yağacak ziyaretçilerin sağlanması amacı ile belirlenir. Peki, Anahtar Kelime bulurken nelere dikkat etmeli, nelerle karşılaşmaktan çekinmeli, nelere “evet, olur” demeliyiz?

Arama Hacmine Evet!

adwords arama hacmi

Arama hacmi, bir Anahtar Kelime için en önemli etkendir. Bu terim ile anahtar kelimenizin ayda kaç kez arandığını ortalama olarak bulabilmeniz ve buna uygun senaryolar türetebilmeniz mümkün. Projenizin anahtar kelimesine dair hacim ne kadar büyükse, projenize yağan ziyaretçi sayısı da bir o kadar büyük olacaktır. Özellikle güzel bir sektör bulduğunuz vakit anahtar kelimelerinde detaylı aramalar yapmaya dikkat edin. Bu sayede benzer anahtar kelimelerin farklı hacimlerde arandığını görebilir ve detayları ile araştırarak en doğru anahtar kelimeyi bulmanızın olasılığını daha fazla arttırabilirsiniz. Arama hacmi düşük olan kelimeler ise pek iş yapmaz, yapsa da bu konuda rekabet eğer yüksekse, pek de umutlu bakamazsınız sitenizin yahut projenizin geleceğine. Bu sebepten arama hacmi yüksek, tabiri caiz ise ekmek yiyebileceğiniz anahtar kelimeler bulmak, bu durumların ilk şartı olarak bilinir.

Fazla Rekabete Hayır!

Rekabet oranının yüksek yahut orta olması, sizin işinizi epey zorlaştıran etmenlerden birisidir. Özellikle arama hacmi çok yüksek olan kelimelerde her rekabet görünümünün düşük olduğunu sakın ola düşünmeyin. Bu, arama hacmi yüksek olduğundan ötürü düşük görünmektedir. Araştırmalarınızı iyi bir şekilde, incelikle yapın. Bu sayede rekabeti “düşük” olan anahtar kelimeler bulacak ve kolayca sitenizin yükselmesini sağlayabileceksiniz. Elbette, ilgi alanınız yüksek rekabetli bir anahtar kelime içeriyorsa, bu kelimenin rekabet alanına girip projenizi gerçekleştirmenizde de sıkıntı yok ancak; unutmayın ki yüksek rekabetli bir projede kazancınız ne kadar yüksekse, harcayacağınız zaman da bir o kadar yüksek olacaktır. Bu sebepten, rekabet düzeyi düşük yahut orta seviyede olan anahtar kelimeleri seçmenizi tavsiye ediyoruz. Aksi durumda, özellikle ilk kez web sitesi açıyorsanız, hitsizlikten sıkılabilir ve kısa sürede bu işi bırakma aşamasına dahi gelebilirsiniz. Webmaster adaylarının en çok karşılaştığı sorunlardan biri, sitelerine hit getirememek ve hit ile çok fazla haşır neşir olmak istemektir ve bunu istediği düzeyde yapamazsa kısa sürede bunalır; hatta sıkılır ve bu işi bırakır. Bu sebepten, hem umudu kaybetmemek, hem de biraz şevk versin diye hit almak adına yüksek rekabetli anahtar kelimelere yönelmenizi, önermiyoruz.

Yüksek Tekliflere Evet!

Yüksek teklifleri olan anahtar kelimelerde hem rekabet yoğun, hem de ziyaretçi akını fazla olabilir ancak eğer hem yüksek teklifi olan bir kelime, hem de rekabet oranı az bir kelime bulursanız; değmeyin keyfinize. Bulunabilir, ancak çok zordur. Bu sebepten projeyi sektörü geniş bir araştırma hacminden geçirmek gerekir. Unutmayın, inanmak başarmanın yarısıdır. Bu sebepten, kelime araştırmalarında verilen tekliflere de dikkat etmelisiniz. Rekabet hacmi ister yüksek ister düşük olsun, potasına girdiğiniz her anahtar kelime teklif değeri yüksek değilse sizlerin boşa çalışmasına yardımcı olur. Örneğin Google, Online oyun sektörüne neredeyse teklif bile vermez. Bu siteler, adsense’den değil dışarıdan aldığı oyun reklamları ile yaşama tutunur. Bunun gibi projeler düşünmüyorsanız, kendinizi yalnızca adsense’ye adayacaksanız, önem arz eden en önemli konulardan biri tekliflerdir. Yüksek teklifi olan her kelime, projeniz tutunmaya yakın size güzel şekillerde kazandıracaktır. Elbette, bu konuda gerek adsense yerleşimi, gerek pek çok şey önem arz ediyor ancak şu an konumuzu Anahtar Kelime Bulurken Dikkat Edilmesi Gereken konular ile sınırladık.

Bu yazı dizimizin bir sonraki bölümü, Anahtar Kelime Bulma Araçları hakkında olacak. Birçok anahtar kelime bulma aracı olmasına rağmen bu yolda en iyilerinden biri, Google’ın kendi hizmeti olan Adwords anahtar kelime bulma aracıdır. Hem sizin anahtar kelimenizi bulmak amacında, hem de size yardımcı olmak amacındadır ve sizlere en doğru bilgileri vermek için; kullanabileceğiniz en iyi hizmettir.

Daha fazla bilgi için Webmaster kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.