Üniversiteye Kayıt Süreci ve Yapılması Gerekenler

2 sene önce Smile tarafından yazıldı ve hakkında 17 yorum yapıldı.

Üniversite tercihlerinin geçtiğimiz günlerde sonuçlanması ve liseden mezun olmuş birçok öğrencinin yüksek öğretim için gideceği üniversitelerdeki bölümlerin belirlenmesiyle kayıt süreci başladı. 2015 itibariyle değişen eğitim sistemi birçok kişinin aklında soru işaretleri uyandırırken, sistemin biraz karmaşıklaştığı belirtildi. Aslında yeni sistemin hem daha rahat hem de daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün. Bu konumuzda sizlere üniversiteye kayıt sürecini adım adım anlatacağız.

1.ADIM: ”ÖN KAYIT”

Ön kayıt belirli üniversitelerce yapılan, yapılması şart olan ve öğrencilerin büyük çoğunlukla gözden kaçırabileceği bir kısımdır. Bu kısım genellikle e-kayıt süreciyle birlikte aktif olmakta ve üniversitenin web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu kısımda öğrencinin iletişim bilgileri, ilgi alanları, veli bilgileri gibi bilgiler alınmaktadır.

2.ADIM: ”E-KAYIT”

Bu kısımda kişi Turkiye.Gov.tr sistemine girip e-devlet şifresiyle kullanıcı profiline girmektedir. Eğer ki adayın e-devlet şifresi yok ise 2 TL karşılığında PTT’lerden bu şifreyi alabilir  ve kullanıcı profili oluşturulabilir. Bu profil üzerinden eğer ki devlet üniversitesinde okuyacak ise online kayıt işlemini yapmaktadır. Bunun yapan öğrencilerin kesin kaydı gerçekleşmiş demektir. Sadece kayıt için gerekli belgelerin üniversiteye teslim edilmesi gerekir.

E-kayıt sisteminde sizlerin üniversite bilgileri onaylatılmakta, üniversitenin şartları sizlere okutularak kabul edip etmediğiniz sorgulanmaktadır. Onaylamalar yapıldıktan sonra bigl

Fakat bu adımı yine herkes yapamamaktadır. Normal öğretim öğrencilerine sağlanmış bir avantajdır. İkinci öğretim, özel üniversite, uzaktan eğitim ve açık öğretim öğrencileri bu adımı yapamamakta, yapsa dahi üniversiteye kayıt için sonuç belgesinde yazan tarihlerde gitmek zorundadır.

3.ADIM: ”Harç Ücreti Yatırma”

İkinci öğretim, özel üniversite ve açık öğretim öğrencilerinin belirtilen e-kayıt süresi çerçevesinde, üniversite kaydında önce belirtilen banka numaralarına, öğrenci numaralarını yazdırarak harç ücretini yatırma zorunluluğu vardır. Harç ücretinin elden verilmesi ya da geç verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

4.ADIM: ”Üniversitede Kayıt”

Üniversitenize gidip sonuç belgenizin alt kısmında yazan adres ve üniversite binasında kayıt işlemini bitirmeniz gerekmektedir. Bu kayıt için vesikalık fotoğraf,  öğrencinin diplomasının, varsa muaflık belgesi, harç ücretinin ödendiği gösteren belge, birinci öğretimler için katkı payının ödendiğini gösteren belge, askerlik durumunu gösteren tecil belgesi ve üniversitenin istediği ek belgeler getirilmelidir.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 1. ahmet dedi ki:

  merhaba. ben e-kayıt yaptım. birinci öğretim. sonuç belgesinde yazan tarihler arasında üniversiteye gitmem gerekir mi? istenilen belgeleri ne zaman teslim edeceğiz?

  • Smile dedi ki:

   Elbette e-kayıt yaptırdıktan sonra sonuç belgesinde belirtilen tarihlerde okulunuza başvurmanız gerekmekte. Okulunuzun Öğrenci İşlerini arayıp bilgi edinebilirsiniz.

  • Soni dedi ki:

   Gitmen gerekmez giderken gerekli evraklari götüreceksin okul basinda ogrenci islerine teslim edeceksin

 2. Mahsum dedi ki:

  Merhaba.ben e kayit üzerinden kayıt yaptım.kaydin alt kısmında ön kayit yaptıktan sonra e kayit yapmak zorundasınız. Aksi taktirde kayıt hakkını kaybedeceksiniz.diye bi yazı war.fakat üniversiteyi aradık ön kaydı kaldırdıklarını söylediler

 3. Batuhan dedi ki:

  ya şimdi ben e kayıt tarihleri arasında harç ücretini yatırmak zorundamıyım

  • Smile dedi ki:

   Birinci öğretimseniz gerek yok. Ancak ikinci öğretim, özel üniversite veya açık öğretim ise yatırmanız gerekmekte.

 4. delgado dedi ki:

  bizim okul kendi resmi sitesinde duyurduğu bi yazıda ön kayıt yapmamızı istiyor ancak bi türlü yapamıyorum sürekli hata veriyor ancak e devletten kayıdımı yaptım üninin öbs sine girdiğimde kaydım görünmüyor yani ön kayıt yapmazsak kayıt olamıyormuyuz.

 5. Ahmet dedi ki:

  Ekaydimi yaptırdım.birinci öğretim deyim herhangi bir ücret yaptırmama gerek var mı

 6. yaren dedi ki:

  e kayıt yaptıktan sonra sadece okul başlayınca gerekli belgeler götürülmesi gerekiyo dimi

 7. resul kilic dedi ki:

  Ben e kayit yaptim bi sure sonra uni sitesinde kayittan bir gun sonra numara ve sifre sorgulama islemleri gerekmekte diuo ben onu yaomadim simdimi yapmaliyim veya uniyemi gitmeliyim

 8. esra dedi ki:

  Ben e kayıt yaptım okul acilmadan okula gidip gerekli belgeleri verebilirmiyim?

 9. Ömer dedi ki:

  E kayıt yaptıktan sonra üniversiteye götürülecek belgeler nelerdir.

istanbul escort-